Az aktív közösségi élet lassítja a szellemi hanyatlásunkat

A demencia az egyre idősebbé váló társadalom egyik nagy problémája, érdemes tehát megtalálni azokat a tényezőket, amelyek képesek lassítani a folyamatot.

Az Új-Dél-Walesi Egyetem Egészséges Agyi Öregedés Kutatóközpontjának friss kutatási eredménye szerint azok az idősek, akik szorosabb társas életet élnek, közösségük szerves részeiként, azok esetében a szellemi hanyatlás tempója lelassul. A The Lancet Healthy Longevity szakfolyóiratban közzé tett tanulmányukban a szerzők a világ számos különböző pontján élő idősek körében végzett felméréseket elemeztek – korábban az efféle vizsgálatok Európára és Észak-Amerikára koncentráltak csupán. Most viszont minden kontinensről származó adatokat vizsgáltak át, összesen mintegy 40 ezer fő részvételével készült kutatások eredményeit elemezték.
„Alapvetően azt találtuk, hogy akinek több társas kapcsolata volt, az lassabban hanyatlott szellemileg.” – mondta a kutatást vezető Dr. Suraj Samtani. Amikor egy idős ember mással együtt lakott, és hetente járt közösségbe, találkozott barátaival, rokonaival, az jelentette a legfontosabb tényezőt a demencia lassításában. Az is nagyon fontos volt, hogy az idős sose érezze magát magányosnak.
A számítások szerint a világon 4 százalékkal lehetne csökkenteni a demenciában szenvedők számát, ha sikerülne az idősek társas életét felpezsdíteni. A kutatók úgy vélik, fontos ezeket a tényezőket részletesen is megismerni ahhoz, hogy kiderüljön, egyéni és társadalmi szinten pontosan milyen tettekre van szükség.