A cica felismeri, ha hozzá beszélünk
Bár a gazdik szerint sok bársonytalpú „szelektív hallású”, egy új kutatás beigazolta: tudják, mikor szólunk hozzájuk.
Manapság az emberek ugyanúgy beszélgetnek a családjukban élő háziállatokkal, mint embertársaikkal, és az állatokhoz legtöbbször úgy szólunk, ahogyan a kisgyerekekhez, kissé gügyögve. Így beszélünk például a kutyáinkhoz is, erre pedig a kutyák sajátosan reagálnak. Ez keltette fel a kutatók érdeklődést: mi a helyzet a macskákkal?
Egy újonnan, az Animal Cognition szakfolyóiratban közölt kutatási eredmény szerint a macskáink képesek megkülönböztetni ezt, a nekik szóló beszédet attól, amikor egymással beszélgetünk.
A kutatás során francia cicákat (16 bársonytalpút) és gazdájukat kérték fel, hogy segítsenek megválaszolni a kérdést. A gazdik feladata az volt, hogy néhány mondatot, amely egyaránt lehet a cicának vagy egyik embertársuknak szóló, mondják el mindkét módon. Olyan mondatok voltak, mint „kérsz valamit enni?” vagy „akarsz játszani?” vagy „viszlát, nemsokára jövök!”. Ugyanezeket a cica számára idegen személy is elmondta. A mondatokat felvették, majd egy másik alkalommal lejátszották a macskáknak, és videón rögzítették a reakcióikat.
A vizsgálatból bebizonyosodott: a cicák arra reagálnak, amikor a saját gazdijuk szól hozzájuk azon a hangon, ahogy egyébként szokott velük beszélni. Bár felfigyeltek a gazdi hangjára, de nem reagáltak kiugróan arra, ha a gazdik embertársaikhoz szóló hangon mondták el ugyanazokat a mondatokat, és akkor se, ha idegen mondta ezeket, mindegy, hogy „cicabeszéddel” vagy embernek szóló beszéddel tette. A gazdi cicabeszéd-hangja hallatán a macsekok a hangszóró felé fordultak, odamentek, vagy épp kitágult a pupillájuk a figyelem hatására.
A kutatók szerint bebizonyosodott, hogy fontos egyedi kapocs a cica és a gazdi között a beszéd, és ismét igazolták, a cicák képesek szoros kapcsolatot kialakítani a gazdájukkal. Bár csak kis számú állattal végeztek most vizsgálatot, arra mindenképp jó, hogy további vizsgálatokra sarkallja a szakembereket.