Tudományünnep – Magyarok a honfoglalás előtt
Sztyeppei legó, tölcséres-szitás modell, kazár informátor, dossziéelv, egy szinte magyar nevek nélküli Árpád-ház, egy ornitológiai-madárszimbolikai rejtély, valamint a nem tudás rétegei és a bizonytalansági hálózat. Sudár Balázs történész, turkológus a Tudományünnepen elhangzott előadásában foglalkozott e témákkal.
„Kevés olyan terület van a magyar történelemben, ami ekkora érdeklődésre tartana számot” – kezdte a Tudományos Akadémián előadását Sudár Balázs történész, turkológus.
Vajon miért emocionális és személyes kérdés őstörténetünk? Hogyan van jelen a magyar őstörténet a mában, akár mindennapi használati tárgyaink szintjén? Milyen különös vonzalmunk van a kezdetekhez? Ezekkel a kérdésekkel közelített az előadó afelé a mintegy 2300 éves szakadék felé, amely 3500 éves nyelvi önállóságunk és 1200 éves ismert történelmünk között húzódik. Mi történt, mi lehetett e kettő közötti időszakban a magyarokkal? Hogyan tudjuk hitelesen megismerni a történeti forrásaink előtti vagyis a 9. század előtti múltunkat? Milyen őstörténeti forrásaink vannak, és miért kell újraolvasnunk őstörténeti forrásszövegeinket? S vajon milyen „veszteségekkel” és milyen „nyereségekkel” jár ez az újraolvasás?
Ilyen és ezekhez hasonló kérdésekre keresi a válaszokat a magyar őstörténetet-tudomány.