Akár egymilliárd halláskárosodás is megelőzhető

Egy új kutatás szerint több mint egymilliárd fiatalt érinthet a szórakozóhelyeken vagy a saját zenelejátszókon hallgatott túl hangos zene, amelynek hatására halláskárosodást szenvednek el.

A WHO becslései szerint jelenleg mintegy 430 ezer ember szenved jelentős halláskárosodástól világszerte, és a fiatalokat különösen fenyegeti ez a típusú fogyatékosság mivel mind a zenés szórakozóhelyeken, mind pedig a zenelejátszásra használható eszközökön, amelyeket fülhallgatón át hallgatnak, nincs leszabályozva a lehetséges hangerő. A BMJ Global Health szakfolyóiratban megjelent elemzés szerint sürgősen szükség volna arra, hogy hatósági szinten szabályozzák a hangerő lehetséges legmagasabb értékét mind a zenés helyszíneken, mind a személyesen használt lejátszókon.
A zajhatásra megengedett szint felnőtteknél 80 decibel, gyerekeknél 75 decibel (ezt rövid időre sem szabadna túllépni), ám a zenelejátszókat legtöbbször 105 decibelen hallgatják, míg a szórakozóhelyeken 105-112 decibel közti a hangerő szintje.
Az elemzésben 33 korábban készült felmérés eredményét összesítették, amelyek mind a zenelejátszó eszközök, mind a szórakozóhelyek hangerejét vizsgálták, számos ország 12-34 éves korosztálya zenehallgatási szokásait illetően. Jelenleg ez a korosztály 2,8 milliárd embert jelent bolygónkon, s ennek közel a negyedét-felét érintheti valamilyen módon a veszélyesen hangos zenehallgatás, vagyis 670 millió – 1,35 milliárd fiatalt. Magyarul: akár több mint egymilliárd mai fiatal is hamarosan hallássérültté válhat a szabályozatlanság és a káros szokások miatt.
Mivel a zenei iparág nem rendelkezik jelenleg olyan szigorú egészségügyi előírásokkal, mint például a gyárak, ahol meghatározott zajszint felett védőeszközt kell biztosítani, a kutatók szeretnék elérni, hogy a politikusok figyeljenek fel erre a kockázatra, és mielőbb valamiféle szabályozást vezessenek be, amellyel megelőzhető a hatalmas tömeget érintő halláskárosodás.