Miként lehet elkerülni az időzónák átlépésével járó fáradtságot?
Az ember szervezetének belső órája nem jól tűri az időzónaváltásokat, ám megfelelő előkészületekkel és felszereléssel igen gyorsan alkalmazkodhatunk.
A jetlag angol szónak ugyan nincs magyar megfelelője, de aki sokat utazik, ennek ellenére is igen közelről ismeri. Amit a tavaszi-őszi óraállításkor is érzünk, a repülőutak során fokozottan jelentkezik, ekkor több időzónát is átlépünk, a szervezetünk a fényviszonyokhoz képest eltérő időben éhes vagy álmos, számolt be a nationalgeographic.com. Emiatt alszik el az ember ebéd közben, vagy szenved napokig alvászavartól egy távoli út során. Azonban, W. Chris Winter neurológus szerint, ha előre gondolunk rá és megtervezzük, akkor már az utazás előtt pár nappal elkezdhetünk alkalmazkodni, így nem a nyaralásunk felét rontja majd el az átállás. Megfelelő időben alkalmazott megvilágítás, jól időzített szundikálás, falatozás és némi koffein segítségével könnyebben beléphetünk az új időzónába.
Mi mással segíthetjük még az átállást?
- Aludjunk a repülőn, ha kell, alvómaszkban, sötét napszemüvegben, ugyanis a sötétben az agy elkezdi a melatonin, vagyis az alvást irányító hormonszerű anyag termelését.
- Lazuljunk. Egy német kutatás szerint, ha előre aggodalmaskodunk a jetlag miatt, az ront a helyzeten. Tegyük kényelmesebbé és csendesebbé az utazást, de bármiféle alvást elősegítő dolog jól használható, ha csak placebohatása van, akkor is – a Stanford Egyetem alváskutató központjának társigazgatója, Jamie M. Zeitzer tanácsa szerint. Használjunk füldugót vagy a külső zajokat kizáró fülhallgatót, a lábunkat pedig nyújtsuk az előttünk lévő ülés aljára szerelt lábtámaszra.
- Számos gyógyszeres megoldás is létezik, amellyel segíthetünk az alvásproblémán, de ezeket orvosunkkal egyeztetve használjuk csak.
- Próbáljunk úgy járatot választani, hogy az nappal landoljon az új helyszínen, így az ottani fényviszonyok is ébresztő hatásúak. Emellett egy, a megérkezéskor elfogyasztott kávé is segíthet, és az is, ha a helyi időzóna szerint étkezünk már rögtön.
- Ha képesek vagyunk előre tervezni és apránként átállítani a szervezetünket azzal, ha minden nap egy picivel eltoljuk az alvásidőt, az étkezések és kávék idejét. Ma már okostelefonos alkalmazások is vannak, amelyek segítenek kiszámítani az átálláshoz szükséges dolgokat, sőt, már olyan okos alvómaszk is van, amelyben beépített, kis erősségű fények segítik a belső óránk megfelelő átállását, akár műszakozásról, akár utazásról van szó.