Csúcstechnológia a látásvizsgálatban
A vizustábla természetesen a látásvizsgálat része marad, de a fejlesztéseknek köszönhetően immár komputeres mérések kiegészítésével szolgálnak az innovatív rendelők. Magyarországon közel 1200 optika működik, ennek felében végeznek szemvizsgálatot, és egyre több helyen elérhetőek a legmodernebb látásvizsgáló gépek.
A pontos analízist végző digitális phoroptert Dél-Koreában fejlesztették ki, célja, hogy a legmodernebb technológiákkal abszolút pontos képet adjon, lehetőség szerinti tökéletes látáskorrekciós értékről. Az eszköz nem nagyobb egy hagyományos vizsgálóberendezésnél, viszont már külső megjelenésében csúcstechnológiával rendelkező gép érzetét kelti, köszönhetően a forradalmi dizájnnak.
Az objektív vizsgálat, tényszerű adatot közlése a természetes állapotról fontos eleme a látásellenőrzésnek. De milyen elven működik és miben jelent újítást ez a berendezés a látásvizsgálatok terén? „A több éves fejlesztés az egyik legmodernebb, optikusok és mérnökök által készített találmány, ami jelenleg elérhető. Fontos része a gépek közötti kommunikáció, ami az első perctől új dimenziót nyitott a szemvizsgálatban” – mondja Flórián Fanni optikus. Hogy értsük, miről van szó, egy gyakorlati példát említ: „Amennyiben valaki szemüvegesként érkezik a vizsgálatra, mindenekelőtt bemérjük a szemét, a digitális dioptriamérő másodpercek alatt felállítja a viselt lencse aktuális paramétereit és továbbküldi a vizsgálóba. Tehát már a mérés előtt kimutat egy viszonyítási alapot, amit a digitális phoropter az arcunk elé ereszkedve automatikusan beállít. Ezáltal az új korrekciós érték és a meglévő közt egy mozdulattal tudjuk szemléltetni a különbséget a páciens számára. Ez nagy segítség a szemüveget viselőnek, főként a minimális eltérések esetén, segítheti a tökéletes látásélesség és látáskomfort kiválasztását.”
A folyamat lehetővé teszi az érintésmentes kapcsolatot a kezelő és a páciens között, ami növeli a biztonságérzetet a pandémia által létrejött esetleges félelemérzettel szemben. A szubjektív vizsgálat monocularisan, vagyis a két szemet külön-külön vizsgálva kezdődik, majd a kétszemes, binocularis ellenőrzés után a közeli dioptria meghatározásával zárul. Általában a térben is kipróbálásra kerül a távoli dioptria, megelőzve az esetleges, felmerülő megszokási nehézségeket. Szükség esetén különböző kiegészítő elemekkel bővül a vizsgálat, ez lehet például a színlátásvizsgálat Ishihara-teszt segítségével.
Áttörés a szemvizsgálatban
„Fontos kiemelni a Polateszt vizsgálatot, ami a prizmás korrekció szükségességének gyanúja esetén használatos, melyre a binocularis látásprobléma esetén lehet szükséges, aminek ellenőrzéséhez egy erre alkalmas eszköz használható. Ennél a vizsgálatnál nagyon fontos a pontos eljárás, illetve a megfelelő ráfordított idő, hosszútávon viszont óriási segítség lehet heterophoria esetén. Lényegében ez a rendszer a rejtett kancsalsággal rendelkezőket tehermentesíti, melyről általában nem is tudunk. Ezáltal az esetleges kétszemes látásproblémák feloldódnak” – mondja Kovács Emese, optometrista.
Ellenőrző torony
A fejlett technológia része, hogy a tökéletes dioptriameghatározás után a lencseajánlás során egy újabb vizsgálati eszköz segíti a látszerészek munkáját. Az úgynevezett digitális torony – egy kétméteres táblára emlékeztető elektronikus tárgy – kitekintési pontokat tizedmilliméter pontossággal méri be és a különböző lencsék szemléltetése céljából is hasznos. A rendszer automatikusan jelöli a páciens megfelelő látási paramétereit, ezzel növeli a precíziót a szemészeti analízisben.
Írta: Vermes Nikolett