Minimális alkohol is késlelteti a baba agyának fejlődését
Egy új kutatásban a magzat agyfejlődésében bekövetkező változásokat mutatták ki, még az anya kis mértékű vagy mérsékelt alkoholfogyasztása esetén is.
Az Észak-Amerikai Radiológiai Társaság éves ülésén mutatják be azt az új kutatási eredményt, amelyről a Eurekalert számolt be. A kutatás során magzati MRI vizsgálatok segítségével tárták fel az összefüggést. „A magzati MRI igen speciális és biztonságos vizsgálati eljárás, amellyel az agy érettségi állapotáról lehet pontos képet alkotni még a születés előtt.” – magyarázta Dr. Gregor Kasprian, a Bécsi Orvosegyetem radiológia professzora.
A magzatkorukban alkoholnak kitettek későbbi fejlődésük során például tanulási zavarokat, beszédzavarokat, vagy épp viselkedési problémákat mutathatnak, és számos kismama nincs tisztában azzal, hogy miféle hatása van, ha alkoholt fogyaszt. A kutatók a vizsgálataikban 24 magzat (magzatkoruk 22-36 hetében járók) agyi MRI felvételét elemezték, olyanokét, akiknek az édesanyja fogyasztott alkoholt a terhesség alatt. Az alkoholt nem fogyasztó kismamák hasonló korú magzataihoz képest ezeknél a fejlettségi szintje alacsonyabb volt, és a halántéki lebeny egy része (STS) sekélyebb volt – régió részt vesz a társas kapcsolatok kognitív folyamataiban, a nyelvi feldolgozásban és az audiovizuális integrációban is. A kutatók a legnagyobb elváltozást ezen agyterület gyerekkori nyelvi fejlődésért felelős részén találtak, azonban még az igen kevés alkoholt fogyasztó kismamák magzatainak agyán is észrevehetőek voltak az eltérések.
„A 24 anyuka közül 17 csak viszonylag ritkán ivott alkoholt, heti egy egységnél (ez kb. egy pohár sör vagy egy deci bor) is kevesebbet, ám ennek ellenére is láttuk a magzat agyának jelentős változásait.” – mondta Dr. Patric Kienast, a kutatás vezetője.
A kutatók szerint az alkohol hatása ahhoz kötődhet, hogy emiatt az idegeket, idegsejteket védő mielin lassabban alakul ki, illetve a girifikáció késedelméhez. A girifikáció az agykéreg tekervényeinek fejlődését jelenti, a folyamat tehát azt teszi lehetővé, hogy az agykérgünk számára a korlátozott méretű koponyán belül a gyűrődése révén nagyobb felületet biztosítson és minél jobb kognitív képességekre tehessünk szert.
A kutatók felhívták a figyelmet arra, hogy a kismamáknak szigorúan tartózkodniuk kell az alkoholfogyasztástól, mivel még az egészen kis mennyiség hatására is megváltozott a magzat agya. Azt azonban hozzátették, hogy várniuk kell néhány évet, hogy azt is kiderítsék, ezek a változások pontosan milyen fejlődési következményekkel jártak a növekvő kisgyerekekre. „Az azonban erősen valószínűsíthető, hogy a tapasztalt elváltozások összefüggésbe hozhatóak a gyerekkori kognitív és viselkedésbeli zavarokkal.” – tette hozzá Dr. Kienast.