Elkezdődik a világ legnagyobb rádióteleszkópjának építése
Az SKA Obszervatórium nevű komplexum több kontinensen elhelyezkedő részegységekből áll össze.
Egy csillagászati obszervatóriumot leginkább egy kupolával fedett épületként képzelünk el, esetleg hatalmas parabolaantennaként, ha a rádiócsillagászatról van szó. Azonban lesz ennél jóval monumentálisabb méretű obszervatórium is: a Négyzetkilométeres hálózat (Square Kilometre Array – SKA), amely Ausztráliában és Dél-Afrikában létesül, 20 ország együttműködésével. A hálózat segítségével a Világegyetem legkorábbi időszakának folyamataiba pillanthatnak majd be a szakemberek a rádióhullámokban hordozott információk segítségével.
A The Conversation híre szerint a dél-afrikai egység 197 antennatányérból áll, amelyek a közepes frekvenciákon (350 MHz – 15 GHz) észlelnek majd, az ausztrál egység, amely alacsonyabb, 50-350 MHz frekvenciákon mér, egy 74 kilométeres átmérőjű területen eloszló, 512 részegységből álló hálózatot jelent. E részegységek összesen több mint 131 ezer egyedi antennából épülnek fel. Az ausztrál és dél-afrikai telephelyek együttesen pedig a világ valaha épült egyik legnagyobb tudományos intézményévé állnak össze.
Mindkét helyszín kiválasztásában a legfontosabb szempontok közt volt, hogy az emberi technológia keltette rádiós zavarástól minél messzebbre kerülhessen. Az ausztrál egységet a Wajarri Yamaji őslakosok területén, és az ő nyelvükön Inyarrimanha Ilgari Bundara nevű régióban építik meg, a név azt jelenti: megosztjuk egymással a csillagokat és az eget. E területen található néhány régebb óta működő rádióteleszkóp, így a Murchinson Obszervatórium is.
Több évtizedes tervezést követően 2022. december 5-én hivatalos ceremóniával is megnyitották a két telephelyen az építési munkálatokat.