Hazai szakemberek is segítik a csehországi barlangkutatók munkáját
A világ legmélyebb édesvízzel telt víznyelőbarlangja a cseh Hranice városkánál található, a karsztos területen kialakult függőleges barlang mélyének kutatása nem hétköznapi munka.
A barlang megismeréséhez egy gömbölyű robot az UX1-Neo segítségét vehetik igénybe a szakemberek, a robot 2022 augusztusában már felállított egy mélységi rekordot, akkor 450 méterrel jutott a felszín alá és végezte el a barlang 3 dimenziós térképezését. Azonban a vízminták összetétele és hőmérséklete alapján a barlang 800-1300 méteres mélységig is lenyúlhat.
A barlang mélyét csak apránként fedezték fel eddig. Az első felmérése 1961-ben kezdődött, majd a búvár barlangászok évtizedek alatt mintegy 200 méteres mélységig jutottak, a barlang ennél mélyebben fekvő részeit automata merülőegységekkel vizsgálták. Egy búvár, 2014-ben eljutott 217 méterig, innen pedig szondát juttatott még mélyebbre, 384 méterre.
Ez, a lépésről-lépésre haladó munka jutott el néhány hónappal ezelőtt a 450 méteres mélységig, amelyhez már az UNEXUP merülő robotja rekordot döntött. Azonban még ez is igen messze van a barlang legmélyebb pontjától, de az UC-1 robot ennél nem tudott mélyebbre hatolni, ezért a szakemberek a következő, UX-2 robottal térnek vissza a helyszínre – ez már 1500 méteres mélységbe is lejuthat.
A robot munkáját szonár, kamerák, az eszköz mozgását és lebegését biztosító hajtómű, összetett világítórendszer, sőt, még egy hiperspektrális műszer is segíti. Ez utóbbival az elektromágneses spektrum igen nagy részéről lehet információt gyűjteni. A kiváló eszköz két nap alatt készített 3D térképet a barlangról – nagyobb mélységig, mint azt az elmúlt évtizedek alatt sikerült.
A robot fejlesztését elsődlegesen olyan célok vezérlik, mint a bányák vizsgálata, vagy víz alatti helyzetek felmérése olyan helyeken, ahová az ember nem tud bejutni, vagy ahol túl veszélyes számára a környezet.
Az úszó robot fejlesztési-tesztelési munkálataiban – és a barlangvizsgálati projektben – a Miskolci Egyetem Földtudományi Karának szakemberei is jelentős részt vállaltak.