Ez száll fel, ha lehúzod
A vízöblítéses vécékből lehúzáskor jelentős permetfelhő száll fel, ha nincs lecsukva az eszköz teteje.
A legtöbb nyilvános vécének eleve nincs is lecsukható teteje, mint az otthoniaknak, így esélyünk sincs rá, hogy megóvhassuk magunkat attól a potenciálisan kórokozókkal és szennyeződéssel teli permettől, amelynek bemutatásáról a Coloradói Egyetem (Boulder) szakemberei számoltak be.
A kutatók egy zöld lézerekből álló rendszert építettek ki, amely megfelelő megvilágítást adott a vécéből feláramló permetnek, így mérni lehetett, milyen távolságba és mennyi idő alatt érnek el a felszabaduló szemcsék. A vizualizáció célja az volt, hogy ezzel olyan módszereket lehessen kialakítani, amelyek révén csökkenthető a permet okozta lehetséges veszély.
„Ha nem látunk valamit, könnyű úgy tenni, mintha nem is létezne” – mondta John Crimaldi professzor, a kutatás vezetője. „Azonban, miután megnézel egy videót erről, soha többé nem fogod már ugyanúgy öblíteni a vécét.” A kutató szerint az efféle drámai vizuális élmény segítségével könnyebb a közegészségügyi problémákra is felhívni a figyelmet.
A különféle szemcsék és részecskék kiáramlása hosszú évtizedek óta ismert volt, ám eddig senki se ábrázolta azt, hogy pontosan hogyan is zajlik e folyamat. A most elkészült eredményekből kiderült, hogy az elképzeltnél sokkal nagyobb energiával és gyorsabban terjednek szét e permet szemcséi.
Másodpercenként két méteres sebességgel indulnak a szemcsék, de természetesen út közben lelassulnak, így kb. 8 másodperc szükséges ahhoz, hogy az ember fejmagasságáig felérjenek. Ezután a falnak, plafonnak ütközve azok mentén áramlottak tovább. „Azt gondoltuk, a szemcsék simán csak felfelé lebegnek majd, ezzel szemben rakétaként lövelltek ki a csészéből” – mondta Crimaldi.
Míg a legnagyobb szemcsék hamar kirakódnak a közeli felületeken, a legkisebbek perceken át a levegőben lebegnek. Az régóta ismert, hogy a kórokozók számos öblítést követően is a csészében maradnak, így minden egyes öblítéssel újra és újra a levegőbe kerülhet belőlük.
A mérések lehetővé teszik azt, hogy olyan vécéket tervezzenek majd, amelyek permetfelhői sokkal kevésbé képesek terjedni.