Sikeresen befejeződött az Artemis-1 tesztküldetés
2022. december 11-én a terveknek megfelelően a Csendes-óceánba pottyant az Orion űrhajó, a kaliforniai partok közelében.
Több mint 25 napig tartott az Artemis-1 űrhajósok nélküli tesztküldetése, amelynek során az Orion űrhajó a Hold körüli pályára állva ellenőrizte mindazokat a rendszereit, amelyek egy későbbi, már utasokkal a fedélzetén végzendő úthoz szükségesek. A tesztúton magyar fejlesztésű dózismérőkkel felszerelt bábuk vettek részt, amelyek méréseinek kiértékelése a következő hónapok munkája lesz.
Az Orion új rekordot is felállított, soha eddig nem járt még mintegy 434 ezer kilométeres távolságban olyan űreszköz, amely emberes űrrepülésre készült. Bill Nelson NASA igazgató elmondta: „Az Orion leérkezése, amely pontosan 50 évvel az Apollo-17 holdi leszállása után zajlott, az Artemis-1 küldetés megkoronázása.” Hozzátette, a tesztküldetés hatalmas előrelépés az Artemis-generáció holdkutatásában, és ez nem jöhetett volna létre a NASA csapatának, emberek ezreinek munkája nélkül.
A légkörbe lépést különleges módon oldották meg: igen kis szögben közelítettek, és két alkalommal is igénybe vették a felső légkörünk fékező hatását. Míg az Apollo-modulok egyetlen, jól kalkulált belépéssel közelítettek a felszínhez, ez esetben az első belépést követően – szintén precíz számításokat követően – szándékosan „visszapattant” az Orion a felső légkörről, majd hamarosan újra belépett. A két fékezőmanőver során, a kapszulát a több ezer fokos hőtől védő speciális kerámiaburkolat a keletkező hőtől apránként elvékonyodott, e burkolat anyagát még az Apollo űrhajókhoz fejlesztették ki annak idején.
A kétszeres légköri fékezést követően megfelelő helyen és időben kinyílt a fékezőernyő-rendszere, amely végül az óceánba érkezéshez alkalmas, 27 kilométer per órás sebességre lassította, a Földet 40 ezer kilométer per óra sebességgel elérő járművet.
A visszatérés eredetileg San Diego közelében történt volna, ám az ottani időjárás kedvezőtlen volt, ezért a másodikként megjelölt helyszínre, a Kaliforniai-félsziget melletti óceánszakaszra tért vissza a kapszula. A helyszínen a USS Portland nevű hordozóhajó várta az Oriont, amely a hajótól pár kilométerre, a kijelölt területen érte el az óceánt. A kapszula kiemelését követően azt elszállítják az indulási helyére, a Kennedy Űrközpontba.
A következő hónapok a tesztút eredményeinek kiértékelésével telnek. Részint ennek függvényében lehet majd azon gondolkodni, hogy mikor is következhet a második, a Holdat immáron emberekkel megkerülő Artemis-küldetés.