Étrend a mérgezések ellen?
Muslicákkal végzett kísérletek alapján egyetlen esszenciális aminosav átmeneti kiiktatása az étrendből azzal járt, hogy az állat túlélte egyes mérgek halálos dózisát.
A Monash Egyetem kutatói által végzett kísérletekből kiderült, hogy a muslicák képesek voltak tolerálni az olyan mérgeket, mint a nikotin akkor, ha az étrendjükből elvettek egyetlen esszenciális aminosavat. A kutatók szerint ezt az eredményt fel lehet használni olyan fizikai traumák elleni védelemben is, mint a sebészeti beavatkozások, vagy a kemoterápia, de a mezőgazdasági kártevők elleni védekezésre is hatása lehet.
A védelem mértéke attól függött, melyik aminosavat vonták meg a kutatók, mennyire szigorúan, és milyen hosszú ideig. „A kutatási eredményünkből kiderül, hogy milyen élettani reakciókkal válaszol a szervezet azon aminosavak korlátozása esetén, amelyek a stressztűrést biztosítják. Ez pedig egy napon elvezethet oda, hogy optimális étrenddel segíthetjük az embereket, a házi kedvenceinket, vagy a haszonállatainkat egyes kezelések, vagy fizikai stressz előtt” – magyarázta Tahlia Fulton, a kutatás vezetője. A hatás oka egyelőre nem világos, így azt még fel kell tárni, hogy az egyes aminosavakra adott reakciók mitől függenek.
A kísérletekben az izoleucin nevű esszenciális aminosavat hagyták el a muslicák étrendjéből. Ha hosszú távon megvonják ezt, a szervezet által nem előállítható aminosavat, akkor az állat a normál élettartamánál előbb elpusztul, ám, ha csak egy rövid ideig szenved hiányt belőle, akkor ez nem befolyásolja az élettartamát.
„A kutatás elvezethet ahhoz, hogy megértsük, milyen környezeti tényezők befolyásolják a rovarok rovarirtó szerekkel szembeni érzékenységét, s megnyithatja az utat ahhoz, hogy speciális étrend révén az emberek könnyebben kiheverjenek olyan beavatkozásokat, mint a kemoterápia” – tette hozzá a kutató. Ehhez azonban még hosszú út vezet.