Hogyan változik a galaxisok alakja?
Mesterséges intelligencia segítségével, úgy tűnik, sikerült választ találni a galaxisok alakjának evolúciójával kapcsolatos sok évtizedes kérdésre.
A Nemzetközi Rádiócsillagászati Kutatóközpont (ICRAR) számolt be arról a kutatási eredményről, amelyben a galaxisok különféle alakjainak átalakulását magyarázták meg.
A galaxisokat, azok alakja szerint, még 1926-ban Edwin Hubble osztályozta, s a tudomány fejlődésével egyre pontosabban értjük is, milyenek ezek a formák. Az 1970-es évekre már igazolták a csillagászok, hogy a magányos galaxisok inkább spirális alakot vesznek fel, míg a galaxishalmazok tagjai inkább az elliptikus életútra lépnek.
Az MNRAS szakfolyóiratban bemutatott kutatás során úgy tűnik, megtalálhatták az alakot irányító okokat, így azt, hogy minek köszönhetően válnak a csoportosan előforduló galaxisok elliptikussá.
„Felfedeztünk számos folyamatot, melyek akkor zajlanak, ha több galaxis egymás közelébe kerül” – magyarázta a kutatást vezető Dr. Joel Pfeffer. „A galaxisok spirálkarjai olyannyira sérülékenyek, hogy amint nő a galaxishalmazok sűrűsége, ezek a spirálgalaxisok elkezdik a gázaikat elveszíteni, emiatt pedig leszakad a spirálkarjuk, s ezzel elliptikussá válnak. Másik ok az, amikor a galaxisok egybeolvadnak, két vagy több spirálgalaxisból azok ütközését követően szintén elliptikus galaxis jön létre.”
EAGLES Simulation showcases how galaxies could change their shape from ICRAR on Vimeo.
A kutatók egy EAGLE nevű dinamikai szimulációval részletesen elemezték a galaxiscsoportokat, és az alaktani osztályozásban vették igénybe a mesterséges intelligencia segítségét, s ezzel a sok heti osztályozási munkát néhány óra alatt elvégezhették. A szimuláció igazolta a korábban feltételezett összefüggést a galaxisok alakja és előfordulási sűrűségük közt, s az elemzésekből az is kiderült, hogy a magányos elliptikus galaxisok alakját meg lehet magyarázni azzal, hogy két galaxis egybeolvadása hozta őket létre.