Drónnal szállítottak egy átültetésre váró szervet
A demonstrációs repülés azt igazolta, nagyvárosi környezetben jól használható a módszer.
A Unither Bioelectronics és számos kanadai kutatóintézet, egészségügyi intézmény közös sikerét jelzi az, a 2021 szeptemberében elvégzett demonstráció, amelynek során egy átültetésre szánt tüdőt szállítottak drónnal Toronto városában, két kórház közt, mindössze néhány perc repüléssel. A sikeres szállítás után a szervre váró beteg tetébe rögtön be is ültették azt.
A drónos szállítás egy hasonló, zsúfolt nagyváros területén hatalmas gyorsaságot eredményez a klasszikus, autós vagy motoros szállítással szemben. A cég terve az, hogy nemcsak városi környezeten belül, hanem sokkal nagyobb, több száz kilométeres távolságokon tudjanak átültetésre váró szervet szállítani, például olyan vidéki kórházak bevonásával, amelyeknek nincs helikopterleszállója.
A manőverhez egy kereskedelmi forgalomban kapható drónt használtak, amelyet alaposan átalakítottak a szállítás előtt. Megerősítették a drón vezérlését, felszereltek rá egy ejtőernyőt, világítást, GPS-t, kamerákat és egy olyan követőrendszert, amelynek segítségével bárhol megtalálhatják az eszközt.
Ezután a drón leszálláshoz használt talpakat lecserélték egy nagy, speciális, szerv szállításához tervezett hűtött tartályra, majd végül több száz tesztrepülést végeztek, mielőtt az éles bevetésre vállalkoztak volna.
Bár a sikeres szállítás már több mint egy éve lezajlott, annak kiértékeléséről most jelent meg a tanulmány a Science Robotics szakfolyóiratban.