Nagy méretű kréta időszaki krokodilt fedeztek fel

Az állat koponyájának maradványára Brazília déli részén találtak rá még 1987-ben, a krokodil közel 6 méteres is lehetett, és 72-66 millió évvel ezelőtt élt.

Egy múzeumban várta az alapos vizsgálatot az a csontmaradvány, amelynek elemzésére nemrégiben került sor, a csontról korábban azt hitték, hogy egy óriás titanoszauruszé volt. A Monte Alto városának közelében talált koponyacsontot a város őslénytani múzeuma őrizte, s a Sao Paolói Egyetem kutatói vizsgálták meg.
Miután egyértelművé vált, hogy krokodilról van szó, az állat a Titanochampsa iorii nevet kapta, annak, a Fabiano Ior nevű paleontológusnak a tiszteletére, aki felismerte, hogy krokodil. Annak ellenére, hogy csak egy kis csonttöredékről van szó, ebből is elég sok egyedi jellemzőt azonosíthattak a kutatók. A méretére a talált koponyacsont mérete alapján lehet következtetni, eszerint 3-6 méter közt helyezkedett el. Anatómiai jegyei alapján a modern krokodilfélékkel állt rokonságban, így a hazánkban talált apró termetű iharkúti krokodillal is.
Titanochampsa iorii é o mais novo crocodilomorfo do Cretáceo brasileiro. O artigo, liderado pelo nosso aluno de doutorado Thiago Fachini, saiu há algumas semanas. Agora temos reportagens sobre a descoberta, além dessa fantástica ilustração da @tupandactylus!! 🤩🐊
Siga o fio 👇 pic.twitter.com/DbnxC4poP5— PaleoLab USP-RP (@PaleoLabUSP) December 17, 2022
Az állat életmódja a rokonaihoz hasonlóan részben vízi lehetett, ezt a lelőhely egykori száraz éghajlata, de folyóvízi környezete is alátámasztja. A fennmaradt csont arról árulkodik, hogy igen erőteljes állkapocsizma lehetett, vagyis erős harapású ragadozó volt, ez szintén a vízhez köthető életmódra jellemző (szemben a szárazföldi életmódú krokodilfélékkel). A csont alapján feltételezett életmódja olyan, amelyre a kőzetréteg keletkezése során fennállt környezeti viszonyok is utalnak.