Cápafogat kerestek, bálnakoponyát találtak
A Maryland állambéli Matoaka-parton kutatott fosszilis cápafogak után egy család, ám nagy meglepetésükre egy 12 millió éves bálnakoponyára bukkantak rá.
A Calvert Tengeri Múzeum számolt be arról a 2022. decemberi felfedezésről, amelyben Cody Goddard és családja szenzációs leletet talált. A parton keresgéltek cápafogak után, amikor egy olyan üledéktömbre bukkantak, amelyből láthatóan kikandikált az ősmaradvány. Miután Goddard alaposabban megnézte, rájött, hogy egy miocén kori bálna maradványát találta meg, ezért megkereste a múzeum őslénytani gyűjteményének kurátorát, Dr. Stephen Godfrey-t. A szakember felvételek alapján megerősítette: valóban bálnakoponya lóg ki a tömbből, és aztán a helyszínre is ment, személyesen megnézni a leletet.
A közel 300 kilós üledékblokkot nem kis feladat volt elhozni a partról a múzeumba: először egy kishajóval emelték ki, majd a parton teherautóra tették, s így jutott el a múzeum őslénytani feldolgozó laborjába.
„Nem tudjuk egyelőre, mely miocén kori sziláscetfajba tartozott az állat” – mondta Dr. Godfrey – „ez csak akkor fog kiderülni, ha kipreparáltuk.” Azonban maga a lelet kipreparálása is kihívás lehet, attól függően, mennyire van megkeményedve az üledék, amely magában foglalja. Az azonban bizonyos, hogy a felfedezője után Cody becenevet kapott koponya a legteljesebb bálnakoponya, amely erről a partszakaszról előkerült.
A csontok, valószínűleg több hónapig tartó aprólékos kipreparálását önkéntesek végzik majd, ehhez aprócska légkalapácsokra emlékeztető kézi szerszámot használnak majd. Amint a koponyatető szabaddá válik, már esély lesz arra, hogy az állat faját is meghatározzák, amennyiben egy már ismert miocén kori bálnafajba tartozott az egyed.
Nemrégiben mi is beszámoltunk róla, hogy egy leendő őslénytankutató, egy 9 éves kislány bukkant rá egy óriás őscápa, egy megalodon fogára ugyanezen partszakaszon, amely ma szintén a múzeum gyűjteményében várja a látogatókat.