Mitől melegedik túl egy babakocsi és mit lehet ellene tenni?
Egy ausztrál kutatás kísérleti módszerekkel tárta fel, miként lehet a forró nyári napokon a leginkább csökkenteni a babakocsik belsejének hőjét egy-egy séta alatt.
Bár még nincs nyár, érdemes megszívlelni és eltenni a meleg napokra azt eredményt, amelyről az Ergonomics szakfolyóiratban számoltak be ausztrál szakemberek. A déli kontinens nyara meglehetősen forró, nem ritka a 40 Celsius-fok feletti hőmérséklet, így ha az embere ki akarja vinni levegőzni a kisbabáját, igyekszik a babakocsit hűteni. Azonban, mint kiderült a kísérletekből, a legtöbben a bevett módszerrel pont az ellentétes eredményt érik el.
Számos különböző helyzetet ellenőriztek 33 Celsius-foknál forróbb napokon, a kocsikba persze babát nem tettek, csak hőmérő szenzorokat, és a szülők által alkalmazott módszerek alapján mérték, miként alakult a hőmérséklet odabenn.
A babakocsik félig-meddig zárt szerkezetek, ez részint a babákat óvja, ám egyúttal lelassítja a levegő áramlását, a kocsi szellőzését. Ami hűvös időben akár kedvező is lehet, ám egy meleg nyári napon súlyos problémákat okozhat.
Miről is van szó? A szülők árnyékolás céljával letakarják a babakocsit, abban a hiszemben, hogy az árnyékos kocsiban hűvösebb lehet, mint a szabadban (Ausztráliában a hő mellett az ott magasabb ultraibolya sugárzástól is jobban kell óvni a babákat). Azonban a mérések szerint egy egyszerű szövetdarab, ha szárazon terítik a kocsira, 3-4 Celsius-fokkal megemeli a kocsi belsejében lévő hőmérsékletet, vagyis nem hűt, hanem fűt annak köszönhetően, hogy még inkább lefogja a szellőzést. Ez különösen akkor igaz, ha nem pamut, hanem műszálas anyagot használtak a szülők.
Ha viszont megnedvesített szövetet terítettek a kocsira, akkor ugyanennyivel hűteni tudták annak belsejét, különösen akkor, ha ezt egy kis felcsíptethető, akkumulátoros ventilátor is segítette. A ventilátor gyorsítja a nedves ruha párolgását, s ezzel emeli a hűtő hatást.
A kutatók gyakorlati tanácsai a következők:
- Ne takarja le a szülő száraz textíliával a kocsit
- Megnedvesített pamut textíliát használjon árnyékolóként, és 20 percenként nedvesítse újra
- Ha lehetősége van rá, használjon kis hordozható ventilátort is
- Rendszeresen ellenőrizze a babát, a hőstressz jeleit figyelve
Bár a kutatás Ausztráliában készült, a nyári hőhullámok világszerte egyre gyakoribbak és súlyosabbak, így a tanácsokat érdemes mindenütt megfogadni!