Krokodil segíthet egyes fertőzések leküzdésében
A krokodilok kórokozókkal teli környezetben, sok sebbel testükön is képesek egészségesek maradni.
Egy, az ausztrál La Trobe Egyetem kutatója által vezetett új vizsgálatban olyan lehetőségre bukkantak, amelynek segítségével az embert megfertőző, gyógyszerrezisztens gombák ellen tudunk fellépni. A szakemberek krokodilok és aligátorok védekező rendszerét vizsgálták, ezen belül is azokat a kis méretű fehérjéket, amelyeket defenzinnek hívunk. A defenzinek a veleszületett immunitás részét képezik, és olyan testrészeken a leggyakoribbak, amelyek a kórokozókkal való találkozás frontvonalán vannak, így a bőr, vagy a tüdő.
A vizsgálatokból kiderült, hogy a krokodilok defenzinjei meglepően hasonlóak az emberben található változatokhoz, ez pedig a kutatók szerint azt jelenti, hogy a gombafertőzések elleni védekezésben lehet felhasználni ezeket, mintegy mintaként. „A krokodilok gombaellenes védelme kiváló, s reméljük, hogy alkalmazni tudjuk majd az ő módszerüket a saját céljainkra” – mondta Scott Williams, a Nature Communications folyóiratban publikált kutatás vezetője.
A krokodil-defenzinek képesek az aktivitásuk megváltoztatására annak függvényében, hogy a környezet kémhatása milyen, ez pedig lehetővé teheti azt, hogy irányítsuk őket, ki-be kapcsoljuk a működésüket attól függően, hogy jelen van-e kórokozó. A kutatók eddig más élőlények defenzinjeiben nem találkoztak efféle pH-érzékenységgel, így a krokodiloké valóban különleges lehetőséget mutat. A kutatók abban bíznak, hogy ezt az érzékelőképességet az emberi defenzinekre is át lehet ültetni, és így javítani azok hatékonyságát.
A bordás krokodil (Crocodilus porosus) elképesztően hatékony defenzinekkel rendelkezik, a CpoBD13 nevű a közelébe kerülő sejt kémhatása alapján felismeri a kórokozót, és képes azt megsemmisíteni. A felismerést az tette lehetővé, hogy a krokodil-defenzinek szerkezetét szinkrotron vizsgálattal képesek voltak feltárni a kutatók, így az is kiderült, mi módon bánnak el a gombafertőzésekkel ezek a fehérjék.