Mitől színes az indiai üvegharcsa?
Az aprócska halak az akvaristák körében is kedvelt fajnak számítanak, különleges, szinte teljesen átlátszó testüknek köszönhetően. Megfelelő fényben azonban ragyogó színeket öltenek.
Délkelet-Ázsiában őshonosak azok a pár centis halak, amelyeket indiai üvegharcsa (Kryptopterus vitreolus) néven ismerünk. Bár első ránézésre pusztán az átlátszó voltuk tűnik fel, ha megfelelő irányból kapnak fényt, az áttetsző testük ragyogó, színjátszó mintázatot produkál (lásd a lentebbi videóban), hasonlót ahhoz, amit például a zárjegyek vagy a bankjegyek biztonsági „hologramos” díszítésén, vagy például egy CD, DVD-lemez felületén is látunk.
A legtöbb olyan hal, amely hasonló színjátszó mintázatot mutat, a pikkelyeinek mikroszkopikus szerkezete miatt képes erre, azonban a pikkelyek nélküli üvegharcsa, amint azt egy újonnan, a PNAS folyóiratban közzé tett kutatási eredmény megmutatta, az izmai segítségével éri el ugyanezt.
Az üvegharcsa akkor mutatja e pazar színeket, ha a fény hátulról éri, vagyis áteső fényben. A kínai kutatók, mivel a jelenség alapján erősen sejthető volt, miféle fizikai folyamat áll a háttérben, most egészen nagy nagyításban, transzmissziós elektronmikroszkóppal vizsgálták meg az állat izomszöveteit, hogy feltárják annak részleteit.
A vizsgálatok szerint az izomrostok egészen finom elemeinek, az úgynevezett szarkoméráknak a geometrikus elrendeződéséből következik az izgalmas színvilág, a színek az izomrostok összehúzódását s elernyedését tükrözik. Az áteső fény elhajlása (ismertebb idegen szóval diffrakciója) hozza létre a színeket a halak esetében, annak köszönhetően, ahogy a hal úszkál, s izmai dolgoznak, folyamatosan vibráló színekben láthatjuk őket, megfelelő irányból megvilágítva az állatkákat. Aki akváriumban tart ilyen halat, annak érdemes az akvárium háta mögé helyezett fényforrást is használni, hogy gyönyörködhessen ebben a színes tüneményben!
Egyébként nem szükséges egzotikus akváriumi halat vizsgálni, egy darab sonkával vagy marhahússal is hasonló játszódik le (a jelenséget vörös húsokon lehet jól megfigyelni). Bár a színjátszó felületű húsról az ember inkább arra gondol, biztosan romlott, a helyzet az, hogy ez pusztán az izomrostokon elhajló fény hatása!
Az üvegharcsa nem az egyetlen hal a világon, amelynek az izomrostjai a szivárvány színeiben pompáznának áteső fényben, ám az ő esetében az áttetsző bőr egyszerűen csak lehetővé teszi ennek megfigyelését. Színjátszó mintát láthatunk az üvegangolnák áttetsző testén is, de más, szintén üvegszerű halak ugyanígy megmutatják izomrostjaik ragyogó színeit, ha megfelelő szögből éri őket a fény. A kínai kutatók szerint ez a jelenség akár a ragadozók ellen is védelmet nyújthat azzal, hogy megzavarja őket a hirtelen felvillanó színkavalkád.