Egy 40 fényévre lévő bolygó légköre
A James Webb-űrteleszkóp alig néhány órás megfigyelés során képes volt észlelni az exobolygó légkörének dinamikus változásait.
A Holló csillagképben található VHS 1256 b nevű exobolygón 22 órásak a napok, a légkörében rengeteg szilikátos összetételű por van, és a légkör szinte fortyogva emelkedik és süllyed. A bolygó egy kettőscsillag körül kering, egy éve 10 ezer földi évnek felel meg, hatalmas méretű (a Jupiter többszöröse), és kb. négyszer távolabb van a csillagaitól, mint a Naptól a Pluto. Ennek ellenére a hőmérséklete perzselően forró, 830 Celsius-fokos. Csillagaitól való nagy távolsága igazán előnyös a vizsgálat szempontjából, mivel így a bolygóról érkező fény nem keveredik a csillagéval, vagyis sokkal több információt lehet kinyerni belőle. A Webb adataiban víz, metán és szén-monoxid erős jele, valamint a szén-dioxid is megmutatkozott e bolygó fortyogó légkörében, számolt be a NASA JPL.
E légkörben szilikátos összetételű porszemcsék is lebegnek, amelyek közt a kisebbek kb. a füstben lévő koromszemcsékhez hasonló méretűek. A bolygónak viszonylag gyenge a gravitációja, ami azt eredményezi, hogy e porfellegek magasabb légköri rétegekben maradhatnak fenn, ennek köszönhető, hogy észlelni tudjuk őket.
A bolygó csillagászati értelemben igen fiatal, kb. 150 millió éves lehet, s ez is az egyik oka annak, hogy ennyire fortyog a légköre, mivel a fiatal bolygó hűlésének folyamata még jó ideig eltart, ez pedig a légköri turbulenciákat is fenntartja.
Bár mindezeket a tulajdonságokat már más exobolygókon is észlelték, de csak külön-külön, nem pedig egyszerre, mint most, a Webb „szuperképességeinek” köszönhetően. A kutatók szerint ezek csak a legalapvetőbb adatok, amikre a bolygó eddigi megfigyeléseiből következtetni lehetett, ennél sokkal de sokkal bővebb információkat fognak kinyerni.