Védekező fák 360 millió éve

A fák a fertőzések és a kiszáradás útját tömlőszerű benövésekkel, úgynevezett tilliszekkel zárják el, a fa ezen részei általában sötétre is színezőnek.

A dublini Trinity College szakemberének vezetésével egy nemzetközi kutatócsoport a Nature Plants szakfolyóiratban mutatta be a fák eddig talált legősibb védekezésének jelét. A tilliszek növekedésének célja az, hogy ezzel a fa megakadályozza a kórokozók (baktérium, gomba) szöveteibe (edénynyalábjai közé) hatolását, és nemrégiben egy Írország délkeleti részén előkerült fakövületben bukkantak e módszer ősi példájára. A devon időszakban, kb. 360 millió éve élt Callixylon nevű fa megkövült maradványának mikroszkópos vizsgálata tárta fel a sejtek közé nőtt kis tömlőcskéket. Meglehetősen ritka azonban, hogy olyan részleteket lehet megfigyelni egy fosszilis fán, mint amire most sor került.
E növények a legelső erdőalkotó fák közé tartoztak, abban az időben, amikor még a növények uralták a szárazföldeket, és csak néhány ízeltlábú (ősi ezerlábúak, százlábúak, pókszabásúak) élt köztük. A fák maguk az elsők voltak, amelyek már a mai fákra emlékeztető külsőt öltöttek, vaskos, magasra nyúló törzsük, ágaik, lombkoronájuk, és összetett gyökérrendszerük volt.
„A megkövült fa megőrizte anatómiai részleteit, ahogy a szövetei közé szivárgó, ásványokban gazdag víznek köszönhetően három dimenzióban maradtak fenn a szövetei” – mondta Dr. Carla Harper, a Trinity College paleobotanikusa. „E kövületeknek köszönhetően aprólékosan tanulmányozhatjuk a kihalt növények anatómiai részleteit, egészen a sejtek szintjéig. Bár általában ritka az ilyen jó állapotban megőrzött fa, egyes ír lelőhelyeken megtalálható.”
A kutató hozzátette, az ír fosszíliák további vizsgálatával tovább gyarapítják majd a kihalt növényekről meglévő tudásunkat, és számos kérdésre is választ remélnek ezekből.