Sikerült kinyitni a JUICE űrszonda beakadt antennáját
A Jupiter holdjai felé tartó európai űrszonda 2023. április 14-én indult útnak, ám az egyik antennája nem nyílt ki megfelelően.
A szonda, amely 8 év múlva éri el a Jupiter rendszerét, az óriásbolygó jeges holdjait, vagyis a Ganymedes, a Callisto és az Europa holdakat fogja vizsgálni. Egyik főműszere, a RIME, egy olyan radarberendezés, amellyel e holdak jégkérge alá bepillanthat. Azonban ahelyett, hogy a start után néhány nappal az antennát tartó 16 méter hosszú kar kinyílt volna, az irányítók azt érzékelték, hogy valamiben elakadt, és csak félig tudott kinyílni. A feltételezések szerint egy kis csapszeg elakadásának köszönhetően szorult meg az antenna rúdja.
A darmstadti irányító központban azonban számos ötletük volt a szakembereknek arra, hogy miként lehetne kiszabadítani az eszközt. A beakadt csapszeg eltávolításához a szonda hajtóművének bekapcsolásával kissé megrázták az űreszközt, majd a napfény melege segítségével felmelegítették. Az antenna rúdja minden alkalommal elmozdult kissé, de még mindig nem nyílt ki teljesen.
Végül május 12-én egy kis mozgató mechanika (NEA) bekapcsolásával az antenna tartószerkezetét sikerült úgy megrázni, hogy a beakadt csapszeg pár millimétert elmozdult, s így végre kiszabadult ideiglenes fogságából és teljesen kinyílt a RIME antenna tartórúdja. A műveleteket a szonda külső oldalán elhelyezett kamerák segítségével az irányítók követni is tudták.
A RIME 1-9 kilométeres mélységbe láthat majd le a holdak jégkérgébe, ez az első olyan eszköz, amellyel a Naprendszer külső régiójában lévő égitestek mélyére nézhetünk a közvetlen felszín alatti mérései révén. A műszer felbontása 30 méteres lesz, vagyis ekkora részleteket lehet majd vele azonosítani a három jeges hold felszíne alatt.