Ki a kíváncsibb?

Emberek és emberszabású majmok kíváncsiságát hasonlították össze egy kísérletsorozatban.

Az ember igencsak kíváncsi, különösen izgalmasnak tartjuk és szeretjük felfedezni azokat a lehetőségeket, amelyek rejtélyesek, amelyekről nem sokat tudunk előre, e tulajdonságunk valószínűleg elősegítette azt, hogy emberré válhattunk. Mi a helyzet legközelebbi rokonainkkal? Ők vajon kevésbé kíváncsiak? Egy német–amerikai kutatócsoport kísérletekkel vizsgálta meg a különbségeket, a PLOS One folyóiratban közzétett eredményekről a Max Planck Evolúciós Antropológiai Intézet számolt be.
Azt vizsgálták meg, hogy a gyerekek, illetve a majmok inkább választanak-e láthatatlan jutalmat rejtő dobozt, vagy olyat, aminek látszik a tartalma. A majmoknál ezt szőlővel, a gyerekeknél matricákkal vizsgálták. A trükk az volt, hogy a nem átlátszó dobozba tett jutalom nagyobb, értékesebb volt, mint a látható.
A vizsgálatokban a gyerekek 77-85 százaléka inkább a titokzatos jutalmat választotta akkor is, ha jól látható biztos jutalom volt előttük, a majmoknak csupán 24 százaléka tett így. Miután azonban megmutatták egy pillanatra az átlátszatlan doboz tartalmát, és mind a majmok, mind a gyerekek láthatták, hogy az értékesebb, már 88 százalékuk választotta a titokzatosat! Ez azt jelentette, hogy amint a majmok megtudták, hogy érdemes a rejtett jutalmat választani, azt követően a következő esetekben már a rejtettet választották ők is.
Ez volt az első olyan kutatás, amelyben azonos vizsgálati módszerrel mérték fel és hasonlították össze a majmok és az emberek kíváncsiságát. Az eredmény azt mutatta, hogy a gyerekek eleve kíváncsibbak, motiváltabbak lehetnek a rejtélyes dolgok felfedezésére, esetleg kevésbé kockázatkerülők, mint az emberszabásúak.