Olcsó hőkamera
Az infravörös sugárzást, vagyis a hőt számos helyzetben volna jó megfigyelni, ám a sokrétű felhasználási lehetőségek ellenére meglehetősen költségesek az erre alkalmas kamerák.
Szinte felsorolni is nehéz, hányféle alkalmazási lehetőségük van a hőkameráknak az orvosi diagnosztikától az önjáró járműveken át a hadászatig, azonban az ehhez használatos optikák igen drága és ritka alapanyagokat (pl. germánium) tartalmaznak. Ha ezeket az alapanyagokat valami olcsóbb dologgal lehet helyettesíteni, akkor maga a technológia is olcsóbbá válna.
Az ausztrál Flinders Egyetem kutatóinak, úgy tűnik, sikerült egy alternatívát találniuk, olyan olcsó anyagot fedeztek fel, amelyből elkészülhet a hőkamerák optikája.
A polimert kén és ciklopentadién keverékéből készítették, és olcsósága miatt számos új felhasználási módja is lehet a hőkamerás képalkotásnak. A ma használatos germánium-üveg optikák akár több ezer dollárba is kerülhetnek, a kalkogenid-üveg pedig számos mérgező alapanyagot tartalmaz, például arzént, ezért nem túl szerencsés az alkalmazása. Az új polimer kőolajipari melléktermékekből előállítható, gyakorlatilag egy fekete színű műanyagról van szó, ami infravörösben átlátszó.
„Az új anyagot úgy terveztük meg, hogy számtalan felhasználási területen alkalmazni lehessen az űrkutatástól a honvédelemig, mérnöki vagy légi- és űripari területeken” – mondta el Dr. Le Nhan Pham, a kutatás egyik résztvevője. A fejlesztésről az Advanced Optical Materials szakfolyóiratban számoltak be a kutatók.
A polimert bármilyen formába lehet önteni, így olyan optikai lencsék is készülhetnek belőle, amivel nagyítani lehet, s mivel fekete, el is rejtheti az infravörös készüléket. Ez lehetővé teszi, hogy például rejtett biztonsági kamerákban is használni lehessen. Az anyag maga is olcsó, grammja csak 1 cent (alig több 2 forintnál), és könnyebb, gyorsabb előállítása a kész optikákat is olcsóbbá teszi.
Ráadásul a fejlesztése során olyan új módszereket is ki kellett kísérletezniük a szakembereknek, amelyekkel később további különleges tulajdonságú anyagokat és optikákat lehet tervezni és előállítani.