Botanikus kert a sivatagban

Kínában, a hazánknál 3,5-szer nagyobb Takla-Makán sivatagban speciális botanikus kert működik.

Mit keres a zöld növényzet a sivatag szívében? Kísérleti alanyai annak a munkának, amelyben az elsivatagosodás ellen küzdenek a szakemberek.
A Takla-Makán télen igen zord, akár -25 Celsius-fok alá is süllyedhet a hőmérséklet, ezzel szemben a nyár végtelenül forró, nem ritka a +45 Celsius-fok sem, a csapadék pedig. Nem könnyű itt az élete semmiféle élőlénynek, különösen igaz a növényekre, amelyek el se tudnak menni a számukra kedvezőtlen körülmények elől.
Ennek ellenére 2002-ben botanikus kert létesült itt, valamint a sivatagot átszelő út (ez 1995-ben készült) mentén védő erdősávot is ültettek. A Tacsung Botanikus Kert a világ egyetlen, egy sivatag közepén lévő botanikus kertje, annál a városkánál kapott helyet, amely az 1995-ös útépítéskor nőtt ki a sivatagból, és valóban a Takla-Makán közepén áll.
Több mint 230 növényfaj él itt. A szakemberek munkája során sikerül új öntözési módszert kifejleszteni, és megvizsgálni, mely növények bírják ezt a klímát. Az itt vizsgált fajokat gyakran a sivatagi utak mentén védősávokként ültetik, ami a futóhomoktól megóvja az utat. Ezért e növényeknek olyannak kell lenni, amely maga viszont jól viseli a betemetődést. Ilyen például a Calligonum mongolicum, amelyet a dűnék megkötésére is használnak. A cserje gyökerei nagy területen elterjedve képesek megkapaszkodni a homokban, ezért ezt ültetik első védelmi vonalként. Ezen felül tamariskát és szakszaulfát ültetnek még, ezek kiválóan tűrik a szikes, száraz környezetet is.
No és mit keresnek az emberek a sivatag szívében, miért is kellett itt utat és várost építeni? Kőolajat és földgázt termelnek ki. Tacsung egészen egyszerűen egy olajvárosként született, a botanikus kert azonban az életet, a futóhomokkal való napi küzdelmet teszi kevésbé nehézzé itt.