A napozás átalakíthatja a bőr mikrobiomját
Egy új kutatás szerint a rövid, ám napozásban gazdag nyári utazások rossz irányba tolhatják el a bőr mikrobiomját.
Bőrünk a legnagyobb szervünk, és rengeteg mikrobának is otthont ad, ezek az egészséges bőr részei, megfelelő működésének segítői. Azonban, amint azt a Frontiers in Aging folyóiratban újonnan közzé tett kutatási eredmény mutatja, a nyaralás átalakítja. A kutatást a kiadóvállalat híre foglalta össze.
Azt ma már jól tudjuk, hogy az UV-sugárzás a bőr sejtjeit károsítja, gyulladását, idő előtti öregedését és daganatot is okozhat, mindezek ellenére rengetegen mennek a napra szándékosan. Azt eddig nem igazán vizsgálták, hogy milyen hatású az UV-sugárzás a bőrmikrobiomra, vagyis a bőrünkön élő, annak működését segítő mikrobákra. A mikrobaközösség átalakulása is befolyásolja a bőr egészségét, de kutatás híján azt sem tudjuk, hogy a napozásnak e téren miféle hatása van. Egy angol kutatócsoport emiatt vizsgálta meg a nyaralók bőrmikrobiom-összetételét. Olyan nyaralókat vizsgáltak meg az utazás előtt és után, akik legalább egy hétre utaztak el valamilyen napfényes üdülőhelyre. A visszatérésük után 1 nappal, majd 1 és 3 hónappal később ismét megvizsgálták a bőrmikrobiomjukat.
A felmérésből kiderült, hogy mind a mikrobaközösség összetételét, mind annak sokféleségét átalakította az ultraibolya sugárzás. „Kimutattuk, hogy a barnulás a proteobaktériumok számában azonnali csökkenéshez vezet. Azonban minden nyaraló mikrobiomja helyreállt néhány héttel azután, hogy abbahagyták a napozást.” – mondta Dr. Abigail Langton, a kutatás vezetője.
A proteobaktériumok a bőr mikrobaközösségének domináns baktériumai, így nem csoda, hogy hamar helyreállt a mennyiségük a normál körülmények közé visszatérve. Ezzel a bőr egészséges működése is helyreállt a kutatók szerint. Azonban az aggasztó, hogy a napozás hatására úgy alakult át a bőrmikrobiom, mint valamilyen betegség idején: korábban a baktériumok sokféleségének csökkenését a bőr gyulladásos folyamataihoz társították. A proteobaktériumok sokféleségének változása pedig olyan betegségekhez köthető, mint a pikkelysömör vagy az ekcéma.
Azt majd későbbi kutatásokkal kell kideríteni, minek köszönhetően ilyen érzékeny a proteobaktérium-állomány az UV-sugárzásra, és a bőr egészségére kifejtett hosszú távú hatásokra is jó volna fényt deríteni.