Mégsem üstökös robbanása törölt el egy amerikai őslakos kultúrát
Néhány éve geológiai nyomok alapján egy üstökös légköri robbanását azonosították az őslakos települések felett, ám egy új kutatás arra jutott, hogy tévesen.
Néhány éve egy kutatásban Dr. Tankersley és munkatársai arra jutottak, hogy az észak-amerikai Hopewell-kultúra mintegy 1500 éve egy légkörben felrobbant üstökös miatt indult hanyatlásnak. Azonban egy másik kutatócsoport most arra jutott: nincsenek nyomai efféle katasztrófának a régészeti leletekben.
A Hopewell-kultúra mintegy 1500 évvel ezelőtti hanyatlása nem az egyetlen olyan esemény, amelyet a közelmúltban valamiféle légköri robbanáshoz kötöttek, a világ több pontján azonosítottak efféle eseményeket. Ezek kissé hasonlóak a közismert tunguz-eseményhez, csak nagyságrendi eltérések vannak, meg persze a földrajzi hely más.
A Ball Állami Egyetem beszámolójában Dr. Kevin Nolan régészprofesszor vezetésével egy több tudományág képviselőiből álló csoport újravizsgálta a korábbi kutatásból előkerült bizonyítékokat. Az eredményeiket a Scientific Reports folyóiratban közölték, válaszként a korábbi, ugyanitt publikált kutatási eredményekre.
„Nincs bizonyíték arra a 11 Tankersleyék által vizsgált, Hopewell-kultúrába tartozó lelőhelyen, hogy katasztrofális tűzvész lett volna.” – magyarázta Dr. Nolan. „A Cincinnati Egyetem kutatói által azonosított égett felületek egykori rituális égetések, például megbecsült személyek hamvasztása során keletkeztek, vagy egyáltalán nem égésnyomok voltak.” Hozzátette, a helyszíneken talált meteoritokat az indiánok szintén rituális céllal gyűjthették össze, hogy szent tárgyakat készítsenek belőlük. Emellett a vizsgálataik szerint a talajban talált mikroszkopikus szferulák összetétele sem a tipikus meteoritokkal kapcsolatba hozható. Arra jutottak, e szemcsék a talaj kémiai folyamataihoz köthetőek.
A régész szakemberek elemzései alapján arra jutottak, hogy a korábbi kutatócsoport tévesen hozta egy időbe a különböző, és eleve tévesen értelmezett jeleket, vagyis nemcsak a kozmikus eredetű robbanás okozta tűzvészt tévesztették el, hanem a különböző lelőhelyek vizsgált tüzei se egyszerre zajlottak.
Dr. Nolan hozzátette még, hogy a Hopewell-kultúra egyes tevékenységei, mint a rájuk korábban jellemző halmok építése valóban abbamaradt a kérdéses időszakban, ám a népességük nem csökkent. Ez azt jelzi, hogy társadalmi átalakulás zajlott, nem pedig valamiféle hanyatlás nyomait kell látni ebben.
Egészen keményen fogalmaz Dr. Nolan: úgy véli, valószínűleg szándékos adatmanipulációk útján jutott el a Tankersley-féle csoport a téves következtetésekhez, nem puszta tévedések sorozatáról van szó. A kutatók közti vitának ezzel feltehetően nem lett még vége.