Tutanhamonról neveztek el egy ősállatot
Mintegy 41 millió éve élt kis termetű őscet maradványait Egyiptomban találták meg.
Alig 2,5 méteresre nőhetett meg kifejlett korában az az őscet, amelynek maradványaira az egyiptomi Fajjúm-oázist övező medencében találtak rá. Ez közel van a világ egyik legjobb őscet-lelőhelyének számító Al-Hitan Vádi (Bálna-völgy) világörökségi helyszínéhez. Az állat csontozata a cetek létének korai időszakából maradt ránk, a Basilosauridae családba, a cefélék legkorábbi családjába tartozott. Itt jelentek meg a legelső, már teljesen vízi életmódú cetek a korábban még kétéltű életmódot követően. A Basilosauridae név tévesen jelez őshüllőt, amikor a 19. században először megtalálták e család képviselőit, még nem jól tudták, milyen állatok voltak, később pedig már nem lehetett átnevezni őket. Az ekkoriban kezdődő dinóláz miatt számos emlőst soroltak valamilyen ősgyík csoportba, tévesen.
Részint a megtalálás helye miatt a kutatók Tutanhamonról nevezték el az őscetet: Tutcetus rayanensis. A felfedezést a Communications Biology folyóiratban tették közzé. Az állat nagyjából akkor élhetett, amikor a szintén a közelmúltban felfedezett perui óriás őscet is.
Az ősállat koponyája, állkapcsa egy része és egy tarkócsigolyája maradt fenn, ezek alapján fiatalon pusztult el – hasonlóan Tutanhamonhoz, aki szintén a férfivá érése hajnalán halt meg. A csontjai és a fogazata alapján a cet is már ivarérett, kamaszkora végét elért egyed lehetett. Az őscetnek voltak még tejfogai is, de már kinőttek a végleges őrlőfogai. A fogak növekedése alapján az „élj gyorsan, halj meg fiatalon” elvét követte az őscet, legalábbis gyorsabban növekedhetett, mint más Basilosauridae családba tartozó őscetek. E gyors növekedés ellenére a számítások szerint mindössze 2,5 méteres és 187 kilós lehetett, vagyis inkább egy kisebb delfin, pl. palackorrú delfin méretére hasonlított. A maradványai hiányos voltuk ellenére is tisztáztak pár részletet a cetfélék korai evolúciójában.
A fogai arra utalnak, hogy könnyen átharapható zsákmányra vadászhatott, így talán tintahalak, polipok lehettek az étlapján.