Lehet, hogy 900 ezer éve majdnem kihaltak elődeink
Sok ezer évvel ezelőtt az emberiség létszáma százezerről mindössze 1300 főre csökkent, és ez így is maradt elég sokáig, számol be erről egy új kutatás, bár ezzel nem minden szakember ért egyet.
Egy kínai kutatócsoport új módszert alkalmazott az emberiség múltbéli létszámának becsléséhez, ehhez 3154 mai ember genomját elemezték, amelyről a Smithsonian Magazine számolt be. A Science folyóiratban közzé tettek szerint azt mérték fel, hogy a meglévő genomokat milyen ősi népesség hozhatta létre legnagyobb valószínűséggel. Arra jutottak, hogy a modern emberhez elvezető népességben ezelőtt 813-930 ezer évvel olyan fokú népességcsökkenés zajlott, ami miatt rendkívül közel kerültünk a kihaláshoz. Nem világos, hogy milyen okból, de az emberelődök 98,7 százaléka eltűnt. Ez ahhoz is elvezethetett, hogy elődeink körében megnőtt a belterjesség, és a genetikai sokféleségünkre ez mindmáig hatással van.
Mindezek mellett a kutatók szerint új emberféle fajok kialakulása is összefüggésbe hozható ezzel a palacknyak-hatással, és ekkor jelenhetett meg az az ősünk, amely még közös volt a neandervölgyi és a gyenyiszovai emberekével is.
A népesség létszám-változásai nyomot hagynak egy-egy élőlény genomjában, így az emberében is, akkor is, ha a változás sok százezer éve zajlott. A kínai kutatók egy FitCoal nevű elemző eszközt fejlesztettek ki ennek vizsgálatára, és több mint 3000 ember (10 afrikai és 40 nem afrikai népesség képviselői) elemzését végezték el. A FitCoal képes volt a genetikai mutációkat és azok előfordulásának esélyeit az időben visszafelé kiszámítani, s ennek segítségével felbecsülhető volt a múlt különböző pillanataiban fennállt szaporodóképes emberi (emberelődi) közösség mérete is.
Ekkoriban egy erőteljes lehűlés is zajlott, szélsőségesebbé is vált a klíma, és ez számos afrikai és eurázsiai élőlényt is jelentősen átalakított, nem mellesleg az emberi evolúcióra is hatással volt az átalakuló klíma és környezet. Azonban a többi emberelőd-rokon fajra, amelyek nem közvetlenül vezettek el hozzánk, úgy tűnik, ennek nem volt olyan drámai népességcsökkentő hatása, mint a mi elődeinkre. Az emberhez vezető út afrikai képviselői körében a kérdéses kb. 120 ezer évet követően hirtelen 20-szorosára nőtt a népesség, a kínai kutatók szerint ez a technológiai fejlődésnek köszönhető elsősorban.
Több, a kutatásban nem közreműködő szakember megkérdőjelezte az eredményt, illetve a FitCoal módszereit, amelyről úgy vélik, túlzottan leegyszerűsít egyes kérdéseket. Azonban a FitCoal elérhető bárki számára, így a vizsgálatokat megismételhetik, vagy elvégezhetik mások is, és így ellenőrizhető, hogy vajon mennyire tekinthetőek pontosnak a kínai kutatók állításai. Tény azonban, hogy bár Afrikában ebben a korban valóban megritkultak a leletek, ez nem globális, számos más helyszínen nem tapasztalható csökkenés. Egyes vélemények szerint, ha volt palacknyak-effektus, az könnyen lehet, hogy csak Afrikát érintette.
Sajnos ez az időszak túl régi ahhoz, hogy az emberelőd-leletekből vizsgálható minőségű DNS-t vonhassunk ki, legalábbis a jelenlegi módszereinkkel. Lehet, hogy a jövőben lesznek olyan módszerek, amelyek ezt is lehetővé teszik majd, és akkor azokban is ellenőrizni lehet a kutatás következtetéseit. Összehasonlításokra lesz szükség a csontleletekben észlelhető változások és a genetikai átalakulás közt is, ehhez azonban a leletek kormeghatározását kell még pontosabbá tenni.
Izgalmas következtetés ugyan a kínai kutatási eredmény, de még számtalan bizonyítékra lesz ahhoz szükség, hogy tudományosan elfogadható legyen.