Gyerekek légúti betegségei

Egy konferencián számoltak be a gyerekek légúti megbetegedéseinek előfordulását befolyásoló tényezőkről.

Az Európai Tüdőgyógyász Társaság Nemzetközi Konferenciáján mutatták be azt a kutatási eredményt, melyben a kisgyerekek légúti megbetegedéseit vizsgálták, a Scimex tudományos hírportál számolt be az eredményről.
A vizsgálatok szerint azok a kisgyerekek, akik városban, nedvesebb lakásban, nagy forgalmú utak közelében élnek, és akik bölcsődébe járnak nagyobb eséllyel betegednek meg légúti fertőzésekben, mint a vidéki gyerekek. Azon ma már senki se csodálkozik, hogy a dohányfüstnek kitett gyerekek gyakrabban kezdenek köhögni és tüsszögni. A nedves falú otthonokban lakó kisgyerekeknek kétszer olyan gyakran kellett inhaláló készüléket használni, és megduplázódott körükben a szteroidos gyógyszert igénylők aránya.
A hat hónapnál tovább tartó anyatejes táplálás viszont csökkentette a légúti betegségek előfordulását.
Számos, egyébként egészséges kisgyerek újra és újra megfertőződhet e betegségekkel, és emiatt voltak különösen kíváncsiak a kutatók, mi vezethet el a gyakoribb megbetegedésekhez. A vidéki kisgyerekek 3 éves korukig átlag 15 alkalommal kapnak el valamilyen légúti fertőzést, a városiak viszont 17 alkalommal. A kicsik 4 hetes korában az immunrendszerük az összehasonlító vizsgálatok alapján szintén eltért attól függően, hogy hol éltek, és a vérvizsgálatok is ilyen különbségeket tártak fel.
A kutatók szerint a környezet hatással van a fejlődőben lévő immunrendszerre még az első légúti fertőzés előtt, és ennek köszönhető e fertőzések egy része. A nedves, penészes otthonok, a füst, a légszennyezés mind elkerülhetőek, és az anyatejes táplálást is lehet segíteni társadalmi szinten.
Az így megszerzett tudásunkat arra kellene felhasználni, hogy a kisgyerekek légúti megbetegedéseinek számát csökkentsük. Ezzel a későbbi asztmás esetek számát is csökkenteni lehetne.