Torokgyík Nigériában
Az afrikai országban 2023. július-augusztus hónapokban több megbetegedés volt, mint az előző évben a világ többi részén, összesen.
A torokgyík, vagy diftéria védőoltással megelőzhető, gyógyszeres kezelés híján 10 százalékban halálos betegség. A gyógyításához lovak szervezetében termelt antitoxinra van szükség, azonban ebből igencsak szűkösek a készletek az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint. 2007-2017 között Nigéria nem jelentett diftériás eseteket, ám 2018-ban 1870, 2019-ben 2289 esetre derült fény.
A 2023-as nigériai esetekre jórészt az ország északi részén került sor, ahol a politikai helyzet bizonytalansága miatt igen alacsony az átoltottság. Bár korábban is 80 százalék alatt volt, 2000-2022 közti időszakban 29-62 százalék közé esett az átoltottság csupán. (A világ 8 országában koncentrálódik az oltatlan kisgyerekek fele: Nigéria, India, Kongói Demokratikus Köztársaság, Fülöp-szigetek, Etiópia, Pakisztán, Angola, Indonézia.) A friss nigériai esetek 75 százalékában 15 évesnél fiatalabb gyerekeket fertőzött meg a diftéria baktériuma.
2023 nyarán 6000 megbetegedést jelentett Nigéria a WHO-nak. Nigéria 4500 adag antitoxint kapott a világszervezettől, ám 14200-at igényelt. Mivel a készletek igen szűkösek, és más országokban is voltak kisebb járványok, ezért máshova is kellett küldeni az életmentő anyagból, még öt ország igényelte az orvosságot a WHO-tól. A világon csak két cég állítja elő az antitoxint, és legalább 10 éve van probléma a készletekkel.
Az antitoxin előállításához először a baktérium által termelt toxint kell laboratóriumban előállítani. Ezt azután lovakba fecskendezik, a lovak immunreakciójának köszönhetően szervezetükben antitoxin jön létre, amely a vérükben kering. A lovaktól levett vérből lehet azután az antitoxint kivonni, amelyet tisztítást követően lehet emberi orvosságként felhasználni.
Néhány éve kezdtek kísérletezni olyan antitoxin létrehozásával, amelyet a lovak kihagyásával lehet előállítani.