Gondoskodás a kutyáról és a macskáról
Egyes kutatók úgy vélik, a kutyákról jobban gondoskodnak a gazdik, mint a macskákról – egy új vizsgálat három országban tárta fel a különbségeket.
A Frontiers in Veterinary Science folyóiratban publikálták egy nemzetközi kutatócsoport tagjai a felmérés eredményét, amelyből kiderült, a vélekedés igaz, ám nagy különbségek vannak országonként.
Nagy Britannia, Ausztria és Dánia kutyás és cicás gazdijait kérdezték ki, reprezentatív mintát jelentő, összesen 2117 embert, arról, hogy miként gondoskodnak háziállataikról. A három ország közti különbséget (a földrajziakon túl) az jelentette, hogy mikor alakultak meg a városok: elsőként a britek, aztán az osztrákok, végül a dánok urbanizálódtak. A kutatók abból a feltételezésből indultak ki, hogy a macskák „szabadabb” állatként kevesebb ragaszkodást mutatnak az ember iránt, és ezért az ember azt feltételezheti, hogy kevesebb gondoskodást is igényelnek. Ennek megítélése pedig nagyban függhet a kulturális hagyományoktól.
A kérdések közt azt is felmérték, mennyire ragaszkodik az ember az állatához, és mennyit áldoznak annak egészségére, illetve milyen elvárásaik vannak az állatorvosi ellátással kapcsolatban.
A vizsgálatok szerint beigazolódtak a korábbi feltételezések: mindhárom országban a kutyákról gondoskodtak jobban: nemcsak jobban ragaszkodtak hozzájuk, de többször kötöttek kutyára biztosítást, többféle állatorvosi kezelés lehetőségét feltételezték, és többet is voltak hajlandóak kifizetni e kezelésekért.
Érdekes módon azonban a három ország közti különbség szembeszökő volt. A briteknél csak egy egész kicsivel vezettek a kutyák, az osztrákoknál már kissé hangsúlyosabban, a dánoknál viszont sokkal nagyobb előnyt élveztek az ebek, mint a cicák. A kutatás azt is igazolta, hogy a brit tényleg „macskás” nemzet.
Minek köszönhető a különbség? A kutatók úgy vélik, a dánok közelebbi múltja sokkal inkább kötődik a mezőgazdálkodáshoz, és bár a mezőgazdálkodók eleve nagyobb érzelmi távolságot tartanak a háziállataiktól, a kutyák szorosabb munkakapcsolatban álltak a gazdájukkal, mint a macskák. Nem kizárható, hogy egy globális felmérésben találnának olyan nemzetet, amelynél fordított a helyzet és a macskák „nyernének” egy ilyen felmérésben.
Az viszont bebizonyosodott, hogy nem a két állatfaj természete közti különbség határozza meg, hogy mennyire vagyunk velük gondoskodó gazdik.