Külön dolgoznak, de együttműködnek orrlyukaink

A szemről és a fülről egyértelmű, hogy eltér az általuk két oldalon érzékelt látvány és hang, egy új kutatás szerint az orrunk is hasonló a helyzet.

Egy amerikai kutatócsoport végzett vizsgálatokat olyan epilepsziás betegek bevonásával, akiknek a betegségük miatt elektródákat ültettek az agyukba. Az alanyok orrlyukaiba különféle illatanyagokat juttattak számítógép irányította módon, meghatározott rend szerint. Az alanyok feladata az volt, hogy egyrészt azonosítsák az illatot, másrészt mondják meg, melyik orrlyukkal érezték azt. Az elektródák révén nagyon pontos információkat tudtak nyerni a szakemberek a szaglást követő agyi aktivitásról.
Korábbi kutatásokból már feltételezhető volt, hogy az agyunk képes külön-külön érzékelni és feldolgozni a két orrlyukba érkező szagokat, majd együvé gyúrva kiértékelni azokat. A kutatók most ezt igyekeztek tisztázni. Míg a látásunk esetében a tér érzékeléséhez, a hallás esetében a hangok irányának megállapításához szükséges, hogy a kétoldali szervekből érkező információt külön-külön feldolgozza az agyunk, a szaglásunk kapcsán nem tűnik olyan fontosnak e képesség. Talán emiatt is van, hogy erről az érzékszervünkről jóval kevesebbet tudunk. Patkányok vizsgálatából azonban ismert, hogy ők képesek a szag irányát a sztereó szaglásuk révén meghatározni, hasonlóan ahhoz, ahogyan mi egy hangot tudunk beirányozni.
A Current Biology folyóiratban publikált kutatásban a szakemberek most az elektródák segítségével azt tudták megvizsgálni, hogy az adagolt illatok hatására az agy mely területei miként aktiválódtak, és így összefüggésbe tudták hozni magát az illat orrbéli érzékelését az agyi feldolgozással. Az illatokat a piriform cortex a mindkét agyféltekében megtalálható, páros régiói értékelik ki.
Számos érdekességre derült így fény. Ha ugyanazt az illatot a két orrlyukba külön-külön juttatták, az érzékelését jelző agyi aktivitás nem volt azonos, csak hasonló, ez a két orrlyuk némiképp független munkáját jelezte. Ha pedig egyszerre kapta a két orrlyuk az illatot, az agyi aktivitásban akkor is két elkülöníthető impulzust láttak a kutatók! Igen kicsike volt ugyan az időbeli eltérés, de mérhetően jelen volt – ez is azt igazolta, hogy az orrlyukaink képesek függetlenül dolgozni.
Az is kiderült, hogy pontosabban és gyorsabban azonosítunk illatokat, ha mindkét orrlyuk egyaránt megkapja a maga illatadagját. A kutatók mérései alapján kb. fél másodperccel előbb észleli az érintett félteke agyterülete az azonos oldali orrlyukból érkező illatot, mint a túloldali orrlyukból érkezőt. Ez azt teszi lehetővé, hogy a szaglásunkkal, egyetlen szippantás során képesek legyünk mi is megkülönböztetni az illat irányát – hasonlóképp a patkányokhoz.