Az első ólom-ólom ütközések

A HUN-REN Wigner FK kutatóinak részvételével elindult a CERN Nagy Hadronütköztetőjének nehézionprogramja az első ólom-ólom ütközésekkel.

A világegyetemet az első másodpercekben egy rendkívül forró és sűrű anyag, a kvark-gluon plazma töltötte ki. A CERN Nagy Hadronütköztetőjében (LHC) a kutatók nehézionok ‒ ólomatommagok ‒ nagy energiájú ütközései során ennek az anyagnak a kis cseppecskéit hozzák létre, amelyeket az ALICE kísérleti együttműködés keretében vizsgálnak. A detektorrendszeren az elmúlt években végzett jelentős fejlesztésekben a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont (HUN-REN Wigner FK) munkatársai is aktívan részt vettek.
A kutatók 2023. szeptember 28-án kezdték meg a nehézion-ütközések adatainak felvételét, majd pár héttel utána a világon elsőként sikerült rögzíteni a másodpercenként 47 000 ütközés adatait 5,36 ATeV ütközési energián. Az ALICE kísérletben ehhez a HUN-REN Wigner FK DAQ-csoportja által tervezett adatgyűjtő, adattömörítő és adattovábbító rendszert használják. Az adatsebesség közel 4 petabájt (3,68 PB) adatot jelent naponta, ami közelítőleg megfelel a Facebook kétmilliárd felhasználója által létrehozott napi adatmennyiségnek. A Run 3 új adatai korábban nem látott pontosságú fizikai méréseket tesznek majd lehetővé.