Autonóm robot épített fel egy falat

A 6 méter magas és 65 méter hosszú fal egy speciális park részeként született meg.

A Zürichi Műszaki Egyetem (ETH Zürich) szakembereinek köszönhető a HEAP (autonóm célú hidraulikus exkavátor) nevű robot-exkavátor, amely digitális tervek alapján épített fel egy kötőanyagok nélküli kőfalat. A fal létrehozásában helyben elérhető alapanyagokat: több tonnás kőtömböket és korábbi építési törmelékeket is felhasznált az eszköz.
A hasonló kőfalak megépítése elképesztő munkaigényes volt eddig, a robot segítségével gyorsabb, olcsóbb és energiafelhasználás terén is sokkal gazdaságosabb a fal felépítése.
A fal egy teljesen autonóm módon kialakítandó parkban kapott helyet. A robot a szenzorai segítségével 3D-ben feltérképezte a terepet, és megkereste a felhasználható sziklatömböket, betontömböket. A speciálisan tervezett eszközei és a gépi látás tette lehetővé a robot számára, hogy felmérje és megragadja a környezetében található köveket. Arra is képes, hogy felbecsülje a tömegüket, és megkeresse a súlypontjukat, ezek alapján egy algoritmus meghatározza a kő optimális pozícióját, s a robot ez alapján elhelyezi a követ. Egyhuzamban dolgozva 20-30 kőtömböt képes elhelyezni.
A robot először elkezdte építeni a falat, majd, amikor az már túl magassá vált, földből emelt egy rámpát a fal mellé, és annak a tetejéről folytatta az építést. (A rámpát a fal elkészülte után lebontották.) A robot exkavátort egy normál gyári exkavátorból alakították át a svájci szakemberek.
A számítások szerint, egy azonos méretű betonfallal összevetve a robot exkavátor által felépített kőfalhoz köthető üvegházgáz-kibocsátás akár 80 százalékkal kisebb is lehet, amennyiben az építéshez használt alapanyagok helyben találhatóak, vagy pár kilométeren belüli területről származnak.