A világ elektromos energiatermelésének már 40 százaléka megújuló
A Metorológiai Világszervezet (WMO) és a Nemzetközi Megújuló Energia Ügynökség (IRENA) közös vizsgálatban tárták fel a jelenlegi trendet és a megújulókra nehezedő kihívásokat, valamint az energiatermelés és az éghajlat közti kapcsolatot.
A most zajló klímacsúcs apropóján közzé tett jelentés a 2022-es adatokról számol be arról, hogy mennyire fontos szerepe van az időjárásnak abban, hogy miként tudjuk kihasználni a megújuló energiaforrásokban rejlő lehetőségeket.
Az újonnan beindított energiaforrásokban már a megújuló dominál, 2022-ben ezek 83 százalékot tettek ki, legnagyobb részben a nap- és szélenergia révén. Ez a növekedés elengedhetetlen ahhoz, hogy az energiaszektort szénmentessé tehessük 2050-re. Az elmúlt évtizedekben fokozatosan és folyamatosan nőtt a megújulók részaránya, jelenleg a világ elektromos áramtermelésének 40 százaléka nekik köszönhető. Ez pedig okot ad némi reményre is.
„A megújuló energia, elsősorban a nap és a szél erejét, valamint a víz körforgásának dinamikus erőit használva mára a globális energiatermelés élére került. Ez az átállás pedig igencsak fontos katalizátora annak, hogy csökkenteni tudjuk a klímaváltozás hatásait, óvjuk bolygónkat, és annak, hogy a következő generációk számára sikeres jövőt biztosítsunk” – mondta el a WMO főtitkára, Petteri Taalas. Azonban a jelentés azt is hangsúlyozza, hogy sokkal több aktív döntésre van szükség ahhoz, hogy a fosszilis energiahordozókat kivezessük. Francesco La Camera, az IRENA igazgatója hozzátette: „Ahhoz, hogy a kitűzött 1,5 fokos klímacélnál maradhassunk, a jelenlegi megújuló kapacitást meg kell háromszorozni 2030-ra. Az is elengedhetetlen, hogy a döntéshozók proaktívan biztosítsák az olyan, jövőálló energia-infrastruktúrát s ennek járulékos intézményeit, melyek képesek a klímaváltozás hatásainak ellenállni, és követi a növekvő energiaigényeket is.”
Fontos megérteni azokat az időjárási változásokat, amelyek befolyásolják a szél- a nap- és a vízenergia kinyerését, illetve azt is, hogy az energiaigények miként változnak majd a klíma átalakulásával, főként a fűtés és a hűtés miatt – ezekre a jelentés elemzésében részletesen kitér.
Nyilvánvaló, hogy a megújuló energiahordozók nagy változékonysággal használhatóak, például a szélenergiában 15 százalékos évszakos eltérés is lehet (a napenergiára ez jóval kevésbé jellemző). Azonban azzal, ha megértjük, pontosan miként befolyásolja ezeket a klíma, jobban tudjuk majd irányítani is e források kiaknázását.