A Humán Immun Projekt
Az átfogó felmérésben az emberi immunrendszer sajátosságainak megismerését tűzték ki célul.
Talán sokan emlékeznek a nagyszabású Humán Genom Projektre, amelynek során az ember teljes genomját térképezték fel, az 1990-es évektől kezdődően, évek alatt, nemzetközi összefogással. Most egy hasonló jellegű globális program indult, amelyben az immunrendszerünk részletes megismerése a cél.
Miért van erre szükség?
Számos egyedi sajátossággal rendelkezik az immunrendszerünk is – hasonlóan a génjeinkhez – amelyeknek hatására egyes betegségekre, vagy az ellenük való védőoltásokra másféle választ ad a szervezetünk. Például a hepatitis-B védőoltásra az emberek kb. 10 százaléka nem reagál, az oltás számukra nem nyújt védelmet a vírus ellen. Ugyanilyen eltérések lehetnek abban is, ahogy egyes gyógyszerekre reagál a szervezet. Az efféle különbségek megértése és megismerése lehetővé teszi, hogy mindenki a számára megfelelő orvosi ellátást kaphasson.
A kutatás hozzájárulhat a gyorsabb, olcsóbb, személyre szabottabb gyógyításhoz, új gyógyszerek és terápiák kifejlesztéséhez, és végső soron az egészségügyi egyenlőséghez úgy, hogy a leginkább veszélyeztetetteket védi. A kaliforniai központú projekt résztvevői tudományos kutatóintézetek, civilszervezetek, amelyek kutatómunkáját mesterséges intelligencia is segíti.
Hol zajlik majd?
A hasonló, immunológiai felmérések eddig leginkább európai vagy észak-amerikai lakosság körében készültek, ezzel viszont az emberiség legnagyobb része kimaradt a vizsgálatokból – az új projekt ezen is változtatni szeretne. Minden lakott kontinensen mintákat szeretnének gyűjteni, mintegy 300 helyszínen, és az egyes egyének teljes egészségügyi profilját rögzíteni fogják. A tervek szerint újszülöttektől aggastyánokig, szegénytől gazdagig, egészségesektől különböző betegségekben, autoimmun elváltozásokban szenvedőkig igen sok embertömeget vonnak majd be a felmérésbe. Elsőként néhány helyszínen próbafelmérések készülnek, aztán ezek adatelemzéseit követően az „éles” vizsgálatokhoz már finomhangolt módszerekkel fognak hozzá a kutatók.
Az első öt év az adatgyűjtésről szól majd, ezt követi az adatok elemzése. Az elemzés során készül majd olyan immunológiai MI modell, amely a gyógyítást, a gyógyszerkutatást segíteni fogja.
Mit vizsgálnak a felmérés során?
Az egyes vizsgálati alanyok esetében elkészítik az illető teljes genom felmérését és a génkifejeződést (vagyis nemcsak azt, hogy milyen génekkel rendelkezik, hanem azt is, hogy ezekből mi és mennyire aktív). Megvizsgálják az immunrendszert kitevő sejteket, felmérik azok mennyiségét és változatait, valamint a kommunikációjukban használt fehérjéket. Felmérik a sejtek anyagcseréjében részt vevő molekulákat, és a bélmikrobiomot, valamint annak az immunrendszerrel való összefüggéseit.
A hatalmas projekt 2024-ben kezdődik el, és a tervek szerint 2033-ra fejeződhet be.