Egy lépéssel közelebb a pókméregből készített életmentő gyógyszerhez
Ha az Ausztrália és a pók szavakat egy mondatban látja az ember, akkor is a szívéhez kap, ha nem életmentő gyógyszer fejlesztéséről olvas.
A Queenslandi Egyetem szakemberei évek óta dolgoznak a egyik ausztrál tölcsérhálós pókfaj, a Hadronyche infensa mérgéből előállítható, infarktus és sztrók végzetes hatása elleni gyógyszeren. Bár a tölcsérhálós pókokat a világ legveszélyesebbjei közt tartják nyilván, az ellenméreg kifejlesztése óta orvosi hírekben leginkább csak a gyógyszerfejlesztési lehetőségek miatt szerepel. Specifikus rovarirtó szert is előállítottak már a pókméreg segítségével.
Nemrégiben a gyógyszer kapcsán sikerült jelentős előrelépésről beszámolni a kutatóknak, a méregből előállított Hi1a nevű vegyület sikerrel óvta meg infarktus vagy sztrók után a sejteket a pusztulástól. A kutatók preklinikai tesztek során a valós élethelyzetet imitáló kísérleteket végezhetnek, amelyekből kiderülhet, miként is viselkedik a szer.
„Ezek a tesztek nagy lépést jelentenek ahhoz, hogy megértsük, a Hi1a mi módon működik majd a terápia során, a szívinfarktus mely stádiumában kell majd alkalmazni, és milyen dózisban” – mondta el Dr. Nathan Palpant, a kutatás vezetője. A vizsgálatok során már kiderült, hogy az infarktusban érintett, sérült sejtekkel lép csak kapcsolatba a molekula, az egészséges sejtekhez nem kapcsolódik. Ez pedig csökkenti a mellékhatások esélyét. Az eddigi, rágcsálókkal végzett kísérletekből is úgy tűnik, hogy nincsenek más, hasonló céllal fejlesztett (ám sikertelen) gyógyszerjelöltekhez hasonló mellékhatásai.
A Hi1a megakadályozhatja a sejtek infarktus, illetve sztrók során kialakuló oxigénhiány miatti pusztulását, mind a szívben, mind az agyban. Egy ilyen szernek világszinten volna jelentős hatása, sok millió ember számára jelenthetne reményt. Bízzunk benne, hogy sikerrel végződik majd a gyógyszerfejlesztési munka!