Mely kutyafajták a leghosszabb életűek?
Számos kutatás foglalkozik az ember legjobb barátjának egészségügyi kérdéseivel, így a várható élettartamukkal is.
150 kutyafajta és keresztezett fajta esetében mérték fel angol kutatók, hogy vajon melyek a leginkább hosszú életűek, hasonló, ám sokkal kevesebb fajtára kiterjedő kutatás már volt néhány éve. A Liverpooli John Moores Egyetem számolt be az új, a Scientific Reports folyóiratban bemutatott kutatásról.
A vizsgálatok során közel 600 ezer kutya adatait elemezték, és az átlagos várható kutyaélet 12,5 évnek adódott ezek alapján. A leghosszabb életűek a Lancashire Heeler (15,4 év), a tibeti spániel (15,2 év), illetve a törpe tacskó (14 év) voltak. A számok nem maximális, hanem átlagos várható életkort jeleznek.
Ismét bebizonyosodott, hogy a rövid orrú kutyák, mint például a divatos francia bulldog (9,8 év) jóval valószínűbb, hogy rövid életűek lesznek, mint a klasszikus, hosszú orrú kutyafajták. Ebből a felmérésből is igazolták, hogy a nagy termetű kutyák valószínűbb, hogy rövidebb életűek lesznek, mint az aprók, és azt is, hogy a nőstények várható élettartama kissé hosszabb (ez egyébként az emlősök zömére jellemző tulajdonság).
A briteknek jó hír, hogy az országuk két legkedveltebb kutyafajtája, a labrador és a cocker spániel is az átlagnál hosszabb életűek közé tartozik. Különösen rövid élet vár azonban az olyan óriásokra, mint a kaukázusi juhászkutya (5,4 év), a kanári-szigeteki kutya (7,7 év) és a cane corso (8,1 év).
A kutatók bíznak benne, hogy a részletes adatok segíteni fogják a kutyatenyésztőket, az állatjóléti szakembereket és a gazdikat is abban, hogy a kutyák életét jobbá tegyék döntéseikkel. Különösen fontosnak tartják a szakemberek, hogy a lapos orrú fajták, pl. francia és angol bulldog, mopsz esetében fennálló súlyos egészségügyi problémákkal és az emiatt rájuk váró rövidebb élettartammal minél többen tisztában legyenek, és ne vásároljanak ilyen fajtákat, hiába tűnnek cukinak. A rövid orrú arcfelépítés az ilyen macskafajták – pl. perzsa, skót lógófülű – esetében pontosan ugyanolyan súlyos egészségügyi gondokkal jár egyébként, csak valamiért róluk kevesebb szó esik, sajnos.
Akit a saját kutyája (ha fajtatiszta) várható életkora érdekli, az ezen a linken letöltheti a listát, amelyben a harmadik oszlopban található a várható átlagos élettartam. A fajták sajnos csak angol néven szerepelnek.