Új pteroszauruszt fedeztek fel Skye szigetén
A pteroszauruszok még a késői triászban jelentek meg, és egészen a kréta végéig jelen voltak az ősállatok közt, azonban a jura időszak egyes szakaszaiból csak nagyon kevés maradt ránk.
A Hebridákhoz tartozó Skye-sziget Nagy Britannia ősmaradványokban egyik leginkább bővelkedő helyszíne, ahol egy szigorúan védett partszakaszon, a szirtfalból kihullott szikladarabban pillantották meg az ősmaradványt, amelyről a Bristoli Egyetem számolt be. A pteroszaurusz a Darwinoptera nevű csoportba tartozott, amely a jura időszakban (201-145 millió éve) mintegy 25 millió éven át létezett és világszerte elterjedt volt. A felfedezett ősmaradvány a pteroszauruszok korai evolúciójának részleteiről vall.
A középső jura időszaki pteroszaurusz-fosszíliákból csak nagyon keveset találtunk eddig, így a fejlődésük ezen időszaka még kérdésekkel teli. Az új kövület azonban pont ezt az időszakot képviseli, így segítségével kiderült, hogy az összes pteroszaurusz-csoport kifejlődött már a jura időszak első felében. Később ezek a repülő őshüllők a madarak felé vezető dinoszaurusz-vérvonallal párhuzamosan is jól megéltek a jura időszak késői szakaszában.
Az újonnan felfedezett állat a Ceoptera evansae nevet kapta, mintegy 167 millió évvel ezelőtt élt egy egykori lagúna területén. A változó vízmélységű édesvíz, illetve csekély sótartalmú víz egykori élővilágát képviselte, ennek rendkívül gazdag leletei közt a cápáktól a teknősökön és a különböző dinoszauruszokon át egészen az emlősökig rengeteg élőlény maradványai kerültek már elő. A most vizsgált pteroszaurusz testének részleges maradványai közt a gerinc, a váll- és szárnycsontok, lábak találhatóak, ezek jó része a kőzetbe ágyazva, csak CT-vizsgálat útján tanulmányozható.
A csontok mérete alapján az állat szárnyfesztávolsága kb. 160 centis lehetett, és valószínűsíthetően már kifejlett méretű, felnőtt volt, amikor elpusztult.