Új módszer a föld alatti atomrobbantások azonosítására
Ausztrál kutatók fejlesztettek ki arra új módszert, hogy a felszín alatti atomrobbantásokat, beleértve a titkosakat is, az eddiginél pontosabban tudjuk észlelni.
Az atomrobbantások megfigyeléséhez globális mérőhálózatokat üzemeltetünk, amelyek a robbanás okozta szeizmikus jeleket vizsgálják. Azonban ezeket a jeleket nem mindig könnyű elkülöníteni a természetes rengések jeleitől, ahogy egy 2017-es észak-koreai atomteszt esetén is sok kétely merült fel a mérési eredményekről. (Ezt a kételyt persze egyéb mérésekkel, például a felszín műholdról radarral mérhető változásai révén sikerült eloszlatni.)
Az Ausztrál Nemzeti Egyetem szakemberei a Geophysical Journal International folyóiratban számoltak be arról az új módszerről, amely megkönnyíti e jelek elkülönítését. Az atombomba tesztelést az 1960-as évek elejétől a nemzetközi egyezmények a föld alá kényszerítették. Ez ugyan megszüntette annak a lehetőségét, hogy a légköri robbantásokból radioaktív anyagok hulljanak ki, azonban jelentősen megnehezítette a robbantások ellenőrzését.
A felszín alatt végzett robbantások igen nagy szeizmikus energiákkal járnak, ezeket lehet a földrengésekhez hasonlóan mérni. Az atomtesztek azonosítására azóta irányult ismét a figyelem, amióta a 2017. szeptember 3-i észak-koreai teszt esetében nem volt sikeres az akkor használt módszer.
A korábbi módszer az atomrobbantásokat 82 százalékos sikerrel tudta azonosítani, az új, matematikai és statisztikai eljárások segítségével feljavított módszer már 99 százalékos eredményt ért el a kutatók vizsgálatai alapján. A módszert az USA-ban végzett föld alatti atomrobbantások adatai alapján tesztelték le, majd az ismert észak-koreai robbantásokat is megvizsgálták vele, és a 2006-2017 közti hat tesztet sikerrel azonosította. A módszer előnye, hogy nem kell miatt új megfigyelőhálózatot kiépíteni, vagy új műholdakat indítani, az eddigi adatgyűjtések teljesen jól működnek vele. A módszerrel ráadásul nagyon gyorsan ki lehet deríteni egy rengés jeléről, hogy természetes földrengés vagy atomrobbantás hozta-e létre, így gyakorlatilag valós időben észlelhetők a tesztek.
A kutatók elmondták, hogy a módszerük nem lehet 100 százalékos. Lehetnek a bolygónak olyan pontjai, ahol eleve olyan sok a földrengés, hogy ezek közt eltűnik az atomteszt jele, így rendkívüli módon megnehezítené a szeizmikus jelek vizsgálatát, ha ezeken a helyszíneken végeznének föld alatti atomtesztet.