240 millió éves sárkány
Az triász időszakban élt vízi őshüllő teljes kövületének hírét a kínai sárkány éve kezdetén tették közzé.
A Stuttgarti Természettudományi Múzeum számolt be arról a nemzetközi kutatómunkáról, amelyben a Dinocephalosaurus orientalis nevű, néhány évtizede csupán egy koponyadarabból ismert őshüllő teljes testét sikerült feltárni. Kiderült, hogy az állatnak rendkívül hosszú, kígyószerű nyaka és teste volt, ami a kutatókat a kínai mitológia sárkányaira emlékeztette. Az állat koponyájára és három csigolyájára 20 éve rátaláltak, ezekből ugyan kiderült, hogy új fajról van szó, de arról fogalmuk se lehetett a korabeli kutatóknak, hogy miként is festett a teljes állat. Azonban azóta számos, e fajt képviselő ősmaradványt találtak és mintegy 10 év alatt sikerült végül a 240 millió éve élt tengeri őshüllő egész csontvázát rekonstruálni. „Biztosak vagyunk abban, hogy a Dinocephalosaurus orientalis különleges megjelenése révén mindenki képzeletét megragadja világszerte.” – mondta Dr. Nick Fraser, a Skót Nemzeti Múzeum szakembere, a kutatás résztvevője.
Az állat 32 nyakcsigolyával rendelkezett (az ember és az emlősök 7 nyakcsigolyával rendelkeznek, a rekorder a 76 nyakcsigolyás Albertonectes nevű, a kréta időszak végén élt őshüllő volt), ebben hasonlít kortársára, a Tanystropheus hydroides-re. A két állat a triász időszakban él, nagyjából egyforma nagyok voltak, még a fogazatuk is hasonlóan rács-szerű elrendezésű volt. Azonban a most leírt „sárkány” gerince mind a nyaki, mind a törzsi részen több csigolyából állt.
„A Dinocephalosaurus elevenszülő volt (vagyis nem tojást rakott, hanem kifejlett utódot hozott a világra), és kiválóan alkalmazkodott az óceáni életmódhoz, ezt igazolják uszonyszerű lábai, valamint a gyomrában talált halmaradványok is.” – mondta Dr. Stephan Spiekman, a Stuttgarti Természettudományi Múzeum tengeri őshüllő szakértője, a kutatás vezetője.
A Dinocephalosaurus felszínesen hasonlít a jól ismert, ám kb. 40 millió évvel később kialakult távoli rokon plezioszauruszokra, amelyek aztán a Loch Ness híres kitalált lényét ihlették. Egyelőre nem egészen világos, hogy mi célból vált ilyen hosszúvá e tengeri őshüllők nyakat, a kutatók viszont azt remélik, hogy az egyre gyarapodó kövületek révén talán ezt is megérthetik majd.