Hiszem, ha látom?
A mesterséges intelligenciával készített képek megtévesztőek, egyre többet valódinak hisznek az emberek.
Néhány évtizede még szakemberek aprólékos munkájára volt szükség ahhoz, hogy egy képről leretusáljanak valakit (a szovjet időkben rendszeresen tűntek el a párt kegyeiből kiesett kivégzettek a korábbi fotókról), ma már bárkiről készülhet a lehető legvalószerűtlenebb fotó, sőt, videó is. A mesterséges intelligencia alkotta képeknek megvan a maguk helye, azonban ezt a lehetőséget se arra használjuk, amire jó lenne. Ahogy egy késsel is lehet kenyeret szelni meg embert ölni is, úgy az MI generálta képek is kétarcúak.
Egy újonnan a Waterloo Egyetem kutatói által készített felmérésből az derült ki, hogy az emberek a véltnél is kevésbé képesek megkülönböztetni a valódi és az MI generálta arcképeket. A kutatásban 260 fő vett részt, ők 20 portrét láthattak – ezek fele valós személyt ábrázolt, másik fele MI alkotta portrét. Az alanyoknak meg kellett mondaniuk a képekről, hogy melyiket gondolják valódinak, s melyiket MI által készítettnek, s a döntésüket indokolni is kellett.
Bár a kutatók úgy vélték, 85 százalékban helyesen választanak majd az alanyok, a valóság az volt, hogy csupán 61 százalékuk tudta eldönteni, melyik portré igazi és melyik hamis.
Az emberek olyan részletekre figyeltek, mint a szemek, ujjak, fogak, ám úgy tűnik, ezekből nem mindig tudták kiolvasni az MI-re utaló jeleket. Fontos azt is tudni a vizsgálatról, hogy az alanyoknak bőven volt idejük alaposan megvizsgálni a képeket, míg egy átlagos internetes böngészés során általában másodpercnyi vagy még annál is rövidebb ideig pillantunk csak egy-egy képre.
Amióta a tanulmány elkészült, 2022 végén, az MI generálta képek még tökéletesebbé váltak, így valószínűleg a jelenlegi eredmények még rosszabbak volnának. Az MI képekkel kapcsolatosan a legnagyobb problémát a félrevezető felhasználás jelenti, a szándékos hamisítás politikai célzattal (erre valószínűleg rengeteg példa lesz 2024-ben, hiszen több nagy országban is lesznek idén választások). „A dezinformáció nem új, ám az eszközei folyamatosan átalakulnak és fejlődnek” – mondta el Andreea Pocol, a kutatás vezetője. „Eljuthatunk egy pontra, ahol már nem számít, mennyire felkészült valaki, küszködni fog a valós és a hamisított képek megkülönböztetésével.” Emiatt is van szükség olyan eszközökre, amik képesek azonosítani a hamisítványokat és fellépni ezek ellen. Addig azonban fogadjunk erős kétkedéssel minden képet és felvételt, amit politikai vagy reklám célokra használnak!
Nem magával az MI-képalkotással van a gond, hanem annak felhasználásával. A művészetben vagy az illusztrációk világában fontos szerepe lehet e műfajnak, azonban sajnos az ember, oly sok más, alapvetően hasznos dologhoz hasonlóan, ezt is a visszájára fordította. A nyitóképünk portréit MI készítette, egyikük se valós személy.