Ezért vöröses a nutria foga
A rágcsálók fogait vas erősíti, ám a várakozással ellentétben nem a vasnak köszönhető azok vöröses színezete.
A mókus, a nutria vagy a hód – és számos más rágcsáló – hatalmas metszőfogai feltűnően narancsos-vöröses színűek. Egy újonnan, az ACS Nano folyóiratban publikált kutatás feltárta, hogy atomi szinten hogyan épül fel a fogzománcuk, és kimutatta, hogy a zománcot vas erősíti. A felfedezésről az Amerikai Kémiai Társaság, a folyóirat kiadója számolt be.
A fog külső védelmét az igen erős, komplex kristályos szerkezetű fogzománc látja el mind az embernél, mind az állatoknál. Ez az emberi szervezet legerősebb anyaga, a rágcsálóké azonban még ennél is erősebb, a folyamatosan növekvő metszőfogaikat plusz réteg védi.
Ez a külső extra réteg vasban gazdag és saválló is. Korábban úgy vélték a szakemberek, hogy a vastartalomnak köszönhető számos rágcsáló fogán a vöröses árnyalat, azonban ekkor még nem volt ismert a zománc mikroszkopikus szerkezete. Egy német vezetésű kutatócsoport most pótolta e hiányosságot, és rendkívüli részletességgel tárta fel számos, eltérő környezetben élő rágcsálófaj fogzománcának felépítését.
Optikai mikroszkóp, 3D-fókuszált ionsugár-tomográfia és pásztázó elektronmikroszkóp segítségével vizsgálták meg a zománcrétegeket a fogak különböző pontjain. Számos érdekes következtetésre jutottak a vizsgálatokkal.
Egyértelműen világossá vált például, hogy a fogzománcban lévő vasnak nincs szerepe a fog színében.
A vas még a fog kialakulása során épül be a zománcot alkotó hidroxi-apatit kristályok közé, az üres helyeket foglalja el a kristályok között. A rések hosszúkásak, nanométeres nagyságúak, és ferrihidrit jellegű anyag tölti ki. Ezzel jelentősen erősebbé válik a zománc, annak ellenére, hogy e vastartalmú üregek csak a zománc kevesebb mint 2 százalékát teszik ki.
A különféle rágcsálók zománcának vastartalmú rétege minden állatban ugyanúgy jön létre, de a vastagsága fajonként eltér: az egéré a legvékonyabb, a nutriában a legvastagabb. Ami a legmeglepőbb felfedezés volt: a fogak vörös színét még véletlenül sem a vasnak köszönhetik e rágcsálók, hanem aromás aminosavak és szervetlen molekulák elegye alkotta egészen vékonyka felszíni rétegnek.
Ferrihidrit vagy más, színtelen, biológia használatra megfelelő vastartalmú vegyület hozzáadásával a fogápolási termékek elképesztően erőssé és ellenállóvá tehetik a fogzománcot az ember esetében. Ha pedig a fogpótlás során adnak azok külső rétegéhez vas-hidroxidot, akkor a műfogak tartósságát lehet jelentősen megnövelni.