Speciális cipő segítheti a cukorbeteg lábat
A cukorbetegeket fenyegető egyik veszély a láb fekélyeinek kialakulása, amelynek nem egyszer amputáció a vége.
A Texasi Egyetem (Arlington) kutatói fejlesztettek ki egy olyan cipőt, amely segít megakadályozni, hogy a lábon fekélyek alakuljanak ki. A cukorbetegség egyik súlyos mellékhatása lehet a lábfekély, amely a rossz keringés és a sebgyógyulási problémák miatt sajnos gyakran vezethet amputációhoz. (Hazánkban évente 3-4 ezer ember lábát amputálják emiatt, az USA-ban 160 ezret.) Sajnos az amputációt követő években igen jelentős a halálozás is az érintettek körében.
Járás során a láb ugyanazon pontjaira nehezedő nyomás váltja ki azt, hogy kialakuljon a fekély, a kutatók most olyan cipőtalp technológiával álltak elő, amely segít megelőzni ezt.
Hasonló törekvések korábban is voltak, azonban a hatékonyság elhanyagolható volt. „Továbbléptünk a kutatásainkban, és olyan cipőtalpat állítottunk elő, amely ciklikusan változtatja, hogy a talp mely részét tehermentesíti, és ezzel az adott pont szöveteit pihenteti, véráramlását javítja” – magyarázta Muthu Wijesundara, a kutatás résztvevője.
A speciális cipő talpában légcellák találhatók, amelyek belső nyomását – ezzel pedig a talpat érő nyomást – egy vezérlőegység változtatja. A tesztekkel mind a járás során, mind pedig egy helyben állva megvizsgálták, egészen pontosan a tesztcipőbe épített szenzorok sokaságával megmérték a talp egyes pontjaira nehezedő nyomást. Ezt megtették a légcellák szabályozásával és kikapcsolt szabályozással is, így a speciális cipő hatását számszerűsíteni lehetett. A módszer igen jelentős különbséget jelentett.
A kutatók további célja az, hogy a speciális cipőtalpat kereskedelmi forgalomra alkalmassá és olcsóvá tegyék, hogy mielőbb segítséget nyújthasson a veszélyeztetett embereknek.