A poszméhek igazi csapatjátékosok

Finn kutatók kimutatták, hogy a poszméhek közös munkája nemcsak több egyed együttes tevékenysége, hanem valódi összefogás.

A Proceedings of the Royal Society B folyóiratban tették közzé az Oului Egyetem kutatói a poszméhekkel végzett tesztjeik eredményét, amely szerint ezek a szőrös beporzók igazi csapatjátékosok.
A korábbi elképzelések szerint az, hogy egy közös feladatmegoldás során megértsük a partner szerepét, leginkább az olyan nagy agyú emlősök, mint a csimpánz vagy az ember sajátosságai lehetnek. Azonban a kutatók azt találták, hogy még a kicsinyke agyú rovatok is képesek erre.
A kutatás során párokra osztottak poszméheket, és a párokat betanították egy egyszerű feladatra, amelynek során csak ketten együtt voltak képesek odébb tolni egy Lego-kockát, hogy elérhessék a nektár jutalmat, amit alatta rejtettek el. A kísérletekből arra következtethettek a szakemberek, hogy a poszméh viselkedését az befolyásolta, hogy a párja épp mit tett. Például, ha a partner nem volt jelen a tologatás helyszínén, gyakori volt, hogy addig neki sem álltak a feladatnak, míg a társ oda nem ért. A kontroll csoportban lévő, magányosan betanított egyedek semmi hasonló viselkedést nem tanúsítottak a tesztek során.
Egy másik teszt során egy alagút végén lévő falat kellett együttesen nyomnia a két poszméhnek ahhoz, hogy hozzáférjenek a fal mögötti jutalomhoz. Ez esetben, ha az egyik poszméh késlekedett, a partnere gyakran megfordult az alagútban, és csak akkor indult tovább, ha látta, hogy már jön a társa is.
„Az eredményeink elsőként mutatták meg, hogy a poszméhek képesek közös, együttműködésen alapuló feladatot megtanulni a fészkükön kívül. A legizgalmasabb azonban az volt, hogy egyértelműen kiderült, az együttműködésük a társas viszonyokon alapul, és nem egyedi érdekek vezérlik” – magyarázta Dr. Olli Loukola, a kutatás vezetője.
A tapasztaltak nemcsak a poszméhekről vallanak, hanem az állatok viselkedésének és evolúciójának jobb megértését is elősegítik. Ha pedig jobban megértjük az állatok komplex viselkedését, akkor az a védelmüket, a természetvédelmet is segíti.