Spontán termelődik az alkohol ennek a férfinak a szervezetében
Van, akinek inni sem kell ahhoz, hogy a szervezetében alkoholt találjanak, és úgy kaphatják ittas vezetésen, hogy egyáltalán nem fogyasztott alkoholt.
Különleges, ritka betegségben szenved az a belga férfi, akit nemrégiben felmentett a bíróság az ittas vezetés vádja alól, mivel orvosi segítséggel sikerült bizonyítania, hogy a testében spontán termelődik az alkohol. Ez a különös anyagcserezavar az ABS (auto-brewery syndrome, azaz szeszfőző-szindróma), amelynek során a bélben a bevitt tápanyagok szénhidráttartalmából a szervezet alkoholt állít elő.
A belga vádlottat, aki egyébként a sors fintora révén egy sörfőzdében dolgozott, három független orvos is megvizsgálta, mire a bíróság számára is elfogadható magyarázat született a rejtélyes alkoholszintjére. A férfit már több alkalommal „kapták” ittas vezetésen, de minden alkalommal azt állította, hogy nem ivott.
A legutóbbi esetben a szondába fújva a Belgiumban engedélyezett mennyiség négyszerese volt a szervezetében, így, amikor vádat emeltek ellene, nemcsak ügyvédhez, hanem orvoshoz is fordult.
A diagnózis igazolta, valóban nem kell innia ahhoz, hogy alkohol kerüljön a vérébe. Ehhez elegendő bizonyos szénhidrátokat jelentősebb mennyiségben fogyasztania, így most már szigorú diétát is kell tartania, hogy elkerülje az örömtelen lerészegedést. Mivel korábban nem ismerte a betegségét, ezért fordulhatott elő, hogy „ittasan” ült volán mögé, így a korábbi esetek vádjai alól felmentették. A továbbiakban azonban a diétája révén kell fenntartani a szervezete alkoholmentességét a férfinak.
Az ABS nem veleszületett betegség, hanem az élet során alakul ki, a bél mikrobái, elsősorban élesztőgombák, néha baktériumok állítják elő az alkoholt, ami persze fel is szívódik a bélből. A valódi ittassághoz hasonló tünetekkel járhat, így valóban veszélyt jelenthet a közlekedésre, munkavégzésre is a fel nem ismert szeszfőző-szindróma.
Nagyobb eséllyel termel alkoholt a 2-es típusú cukorbetegek, elhízott májbetegek szervezete, bizonyos bélbetegségekben szenvedőké. Kialakulhat bélműtét vagy erős, hosszabb ideig tartó antibiotikum-terápia után, az immunrendszert fékező terápiák vagy autoimmun betegségek miatt is. Ezek nagyjából abban hasonlítanak, hogy hatásukra átalakul a bélmikrobiom, egyes, egyébként kis számban jelen lévő mikrobák túlzottan elszaporodnak.
A szigorú, szénhidrátokban szegény étrend mellett általában gombaellenes gyógyszert vagy célzott antibiotikumot is szoktak javasolni az érintetteknek. A betegség gyerekekben is előfordulhat (a legelső eset egy 5 éves kisgyerek volt.)