Nem igaz, hogy egészségesebbek a keverék kutyák
Bár egyes kutyafajták valóban fogékonyabbak bizonyos betegségekre, általánosságban nézve azonban a fajtatiszták pont ugyanolyan egészségesek, mint a keverékek.
A kutyáink ma már mindenféle méretben, színben és formában előfordulnak a tudatos tenyésztés eredményeként. Ez a tenyésztői munka a kutya küllemén túl az állatok jellemét is alakította, az azonban minden tenyésztőre igaz, hogy a célja az egészséges kiskutya. Mindennek ellenére elterjedt az a közhiedelem, hogy a keverék kutyák sokkal egészségesebbek tiszta vérű társaiknál.
A Texas A&M Egyetem hosszú távú projektjében a kutyák öregedési folyamatait vizsgálva nemrégiben megcáfolta ezt a közhiedelmet.
A kutyák teljes élettartamát tekintve ugyanannyi betegségre van esélyük a fajtatiszta és a keverék ebeknek is.
„Vannak jól ismert egészségügyi problémák, amelyek egyes kutyafajtákat gyakran sújtanak. Ez viszont elvezetett ahhoz a tévhithez, hogy a fajtatiszták fogékonyabbak a betegségekre, azonban nem ez a valóság” – magyarázta Dr. Kate Creevy professzor, a kutya öregedési projekt főállatorvosa. A kutatásban 27 ezer társállatként tartott kutyát mértek fel, és kiderült, hogy a leggyakoribb betegségek, mint például a fülgyulladás vagy az ízületi bántalmak egyaránt gyakoriak a tiszta vérű és a keverék kutyákban.
A projektben részt vevő kutyafajták közt a 25 legnépszerűbbet mérték fel, és 53 gyakori betegséget találtak. A 10 legsűrűbben tapasztalt egészségügyi probléma a következő volt: fogkő, másik kutya harapása, foghúzás, giardia (bélparazita), osteoarthritis (ízületi gyulladás-kopás), évszakos allergia, fülgyulladás, szívzörej, fog törése, szürkehályog.
A keverék kutyák esetében pont ugyanezekkel a helyzetekkel találkoztak a gazdik, a különbséget az jelentette, hogy szürkehályogot és a szívzörejt a karomtörés és a csokoládémérgezés váltotta gyakoriságban. Míg mindkét kutyatípusban ugyanolyan gyakran fordult elő fogkő és ízületi probléma, a keverékek többször találkoztak fülproblémákkal, a fajtatiszták közt a harapás és a foghúzás fordult elő sűrűbben.
A kutatók szerint a kutya kiválasztásakor fontos lenne, ha a gazdik egyeztetnének az állatorvosukkal és tisztában lennének az adott fajtára esetleg jellemző egészségügyi problémákkal. A kutatás azonban feltárta, hogy azok a problémák, amelyekkel legtöbbször állatorvoshoz fordulnak a kutyagazdik, nem köthetők fajtajelleghez. A leggyakoribb bajok, mint a fogproblémák, allergiák, ízületi gondok olyasmik, amiknek semmi közük a kutya fajtájához.
A kutatókat leginkább az lepte meg, hogy milyen gyakori volt a másik kutyáktól elszenvedett harapás. Úgy vélik, ez külön kutatást érdemel, hogy kiderülhessen, mitől válik egy kutyus különösen veszélyeztetetté, mi miatt történik ennyi harapás.