Magyar fotósé a nap asztrofotója a NASA-nál
Fényes Lóránd Balatonalmádiból örökítette meg a Tű-galaxist.
A NASA-nál régóta hagyomány, hogy minden nap más-más képpel, illetve az adott felvétel rövid leírásával mutassák meg a világegyetem szépségét. Erre szolgál az űrhivatal munkatársai által üzemeltetett APOD (Astronomy Picture of the Day) oldal.
Az illetékesek korábban többször választottak olyan felvételt, amelyet magyar fotós készített.
Ezúttal Fényes Lórándot érte megtiszteltetés, akinek képeivel a National Geographic magyarországi online kiadásának olvasói is rendszeresen találkozhatnak.
Alkotásai közül már a nap képe, valamint a hónap asztrofotója sorozatainkba is beválasztottunk felvételeket.
Fényes Lóránd a közelmúltban az NGC 4565 spirálgalaxisról készített képével nyerte el a NASA elismerését, képe 2024. június 6-án lett a nap asztrofotója. Látszólagos keskenysége miatt a rendszerre Tű-galaxisként is szoktak hivatkozni.
Az NGC 4565 az északi égbolton látható a Bereniké Haja (Coma Berenices) csillagképben. A galaxis a Földtől mintegy 40 millió fényévre helyezkedik el, nagyjából 100 ezer fényév átmérőjű, és kis távcsövekkel is megfigyelhető.
„A Tű-galaxis az egyik legnevesebb példája a szélről látszódó spirálgalaxisoknak. Szinte pontosan a fősíkja felől látjuk. A neve is innen ered, hiszen vizuálisan egy igen keskeny fénysávként jelenik meg az égbolton. Nagyobb távcsövekben és az asztrofotókon a spirálkarokban található por is felfedezhető” – írja a fotós saját oldalán.
A kép 2024 májusában, Balatonalmádin készült Fényes Lóránd 2023 végén megépített főműszerével, a 400/1821 ANT-tal. A fotós egyébként nem először szerepel az APOD oldalán, oda már tavaly is kikerült képe.