Furcsa mellékhatása van a népszerű fogyasztó gyógyszereknek
Úgy tűnik, a világszerte élre törő gyógyszerek hatóanyaga nemcsak az anyagcsere-folyamatokat befolyásolhatja.
Eredetileg a cukorbetegség gyógyszerének készült, azonban ma már a legtöbben csak fogyasztószerként ismerik azokat a szereket, amelyeket a Novo Nordisk és az Eli Lilly gyárt. E szerek egy GLP-1 nevű hormont, vagyis a glukagonszerű peptidet utánzó szemaglutid hatóanyagot tartalmaznak, amely a vércukorszint szabályozásában lát el fontos szerepet.
Nincs azonban olyan molekula a testünkben, amelynek pusztán egyetlen egy területen lehet hatása – emiatt is kell a különféle gyógyszer-hatóanyagokat tesztelni az alkalmazás, forgalmazás előtt. Ekkor derülnek ki a mellékhatások, amelyek alapján lehet dönteni, hogy ki kaphat egy szert, ki pedig nem, és mire számíthat, aki alkalmazza. E tesztek során különféle csoportokat és összefüggéseket vizsgálnak, azonban így se derülhet rögtön fény mindenre.
Nemrégiben e GLP-1 gyógyszerek különös mellékhatására derült fény. Úgy tűnik, a szer talán fokozza a termékenységet, legalábbis számos esetben olyan nők is teherbe estek, akiket korábban terméketlennek diagnosztizáltak, vagy akik fogamzásgátló tablettát szednek, számolt be a Nature.
A szemaglutid egyrészt javíthatja a nők saját hormonháztartását a fogyás révén, és ezzel azok, akik korábban az elhízás miatt nem megfelelően működő petefészkeik miatt nem eshettek teherbe, esélyt kaptak egy babára. A 2-es típusú cukorbetegség és a PCOS nevű petefészek-betegség is gyakran jár együtt az elhízással, ami szintén termékenységi problémákkal jár. A férfiak termékenységét is rontja az elhízás, így az ő esetükben is lehet pozitív hatásuk a GLP-1 szereknek.
Emellett azonban, úgy tűnik, a szer a fogamzásgátló tablettákat szedőkre is hat, mégpedig egyes szakemberek elgondolása alapján azzal, hogy gyengíti a tabletták hatóanyagának felszívódását. Ezt tudományos szempontokból nem ellenőrizték, azonban a szerek lassítják az anyagcserét és a különféle dolgok felszívódását a gyomorból, logikusnak tűnik, hogy a fogamzásgátló tablettával is ez teszik.
Mivel ezt, a szemaglutid-tartalmú szerek és az orális fogamzásgátlók közti összefüggést nem vizsgálták a klinikai tesztek során, ezért nehéz igazán eldönteni, mi is ebből az igazság. Az sem világos, hogy a születendő babákra miféle hatásuk lehet e szereknek.
A kismamákra és babáikra kifejtett hatásokról mindössze egyetlen megfigyeléses vizsgálat zajlott eddig. Vagyis itt csupán feljegyezték, hogy a GLP-1 szereket szedő kismamák babái egészségesek voltak-e abban az esetben, amikor a mama a szert szedve esett teherbe. Ebből úgy tűnik, nem voltak olyan mellékhatások a terhesség korai szakaszában, amelyek külön problémát jelentenének.
Azonban a gyártó javaslata alapján a tervezett babák fogantatása előtt mintegy 2 hónappal abba kell hagyni a szer szedését. (Ez persze egy diabéteszes leendő kismama esetében nem ilyen egyszerű.)
Az Eli Lilly azt javasolja a gyógyszerüket alkalmazó nőknek, hogy a szájon át szedett fogamzásgátlók helyett alkalmazzanak más módszert a GLP-1 szerek használatának idejére.
Az ő gyógyszerük a tirzepatid nevű (szemaglutidhoz némiképp hasonló hatású, de komplexebb hatású) hatóanyagot tartalmazzák, amelynek a tesztjei során kiderült, hogy a fogamzásgátló tablettából 66 százalékkal kevesebb hormon szívódott fel. Ez pedig egy kényes hormonális egyensúlyon alapuló fogamzásgátló esetében, amilyenek a modern tabletták, bőven elegendő ahhoz, hogy teljesen megszüntesse a célzott hatást.
A pontos összefüggéseket csak úgy lehet persze kideríteni, ha rengeteg adat érkezik. Mivel egyre többen szedik ezeket a fogyasztószereket (és sok 2-es típusú diabéteszest is sikerrel kezelnek velük), valószínűleg néhány éven belül elegendő információ lesz már a helyes következtetésekhez is. Addig azonban érdemes figyelembe venni a véletlen teherbe esés lehetőségét is, ha valaki ezeket a gyógyszereket szedi.